Relacja ze spotkania przy ognisku mieszkańców Chwaszczyna oraz o inicjatywie lokalnej.

 

 

{module do-reklamy-intertekst|none}

W sobotę 29 czerwca 2013 roku odbyło się na terenie Urzędu Gminy Żukowo spotkanie z burmistrzem gminy Żukowo. Głównym tematem spotkania było przekazanie informacji nt. inicjatywy lokalnej oraz braku uchwały określającej tryb i szczegółowych kryteriów oceny wniosków na realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej. Podczas spotkania pan Jerzy Żurawicz wyraził zainteresowanie podjęciem uchwały. Poparł moje działania w tym zakresie i wyznaczył panią Anetę Grotę jako osobę do kontaktów roboczych.

 

 

Przesłane zostały przykładowe uchwały oraz materiały dot. celu i sposobu podjęcia uchwały. Więcej informacji na ten temat:

http://www.maszglos.pl/strefa-wiedzy/materialy-ze-szkolen-3

Tego samego dnia w godzinach wieczornych zostało zorganizowane ognisko sąsiedzkie mieszkańców Chwaszczyna. Głównym tematem spotkania było przekazanie informacji nt. inicjatywy lokalnej. Środki na organizację spotkania zostały przekazane przez Fundacje Batorego w ramach kolejnej akcji 'Masz głos, masz wybór’. Zostały zakupione kiełbaski, pieczywo, napoje.

 

W organizację spotkania włączyła się Basia Hermann-Myszk (KR KGW Chwaszczyno), Mirek Nowak (Rada Solecka w Chwaszczynie), Krzysztof Wierciński – mieszkaniec osiedla przylegającego do miejsca spotkania, Anna i Wojciech Petkiewicz – właściciele baru znajdującego się nad jeziorem.

Spotkanie odbyło się nad jeziorem Wysockim w Chwaszczynie, w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla Czarne Błota, jednym z najdalej wysuniętych osiedli sołectwa Chwaszczyno. Krzysztof Wierciński oraz p. Ania i Wojciech Petkiewicz osobiście informowali mieszkańców o spotkaniu. Do wielu nowych mieszkańców przychodzili bezpośrednio do domów aby zachęcić do integracji. Trud się opłacił. Na spotkaniu obecnych było ok. 40 osób, w tym kilkoro nowych sąsiadów.

Na spotkanie została zaproszona p. Aneta Grota z UG Żukowo. Obecny był nasz sąsiad, pan Zbyszek Andrzejczak, który wykonuje nieodpłatnie projekt oświetlenia na naszym osiedlu. Został przedstawiony pozostałym mieszkańców i wskazany jako przykład osoby która swoją wiedzę i umiejętności wykorzystuje na rzecz swojej miejscowości. Z racji dość późnej informacji o spotkaniu, nie dotarł niestety żaden z zaproszonych radnych. Przy ognisku dyskutowaliśmy na temat działań, które można by zrealizować wspólnie przez mieszkańców przy wsparciu gminy Żukowo. Podjęto decyzję dot. postawienia tablic informacyjnych, na które środki przekazała Rada Sołecka.

 

Padła również propozycja zagospodarowania terenu przy jeziorze, w celu umożliwienia częstszych spotkań mieszkańców. Kolejnym tematem była budowa ławek nad jeziorem. Powstała grupa mieszkańców, którzy zadeklarowali konkretne działania, w celu złożenia wniosku o inicjatywę lokalną. Wymieniliśmy swoje numery i e-mail aby łatwiej kontaktować się przy konstruowaniu wniosku. Jeśli mieszkańcy wyrażą zainteresowanie, wniosek o wykonanie ławek nad jeziorem zostanie złożony w ramach realizacji inicjatywy lokalnej we wrześniu 2013 roku.

Było to pierwsze zebranie mieszkańców tego osiedla. Pomysł zebrania sąsiadów i porozmawiania o wspólnych pomysłach i ich realizacji okazał się trafiony. Ustalono, że będziemy cyklicznie organizować spotkania, tak aby informować o postępach w realizacji inicjatywy. Zarówno Mirek Nowak (Rada Sołecka oraz portal chwaszczyno.com) jak i Michał Witt (portal Chwaszczyno.pl) – uczestnicy spotkania, zadeklarowali, ze na stronach internetowych Rady Sołeckiej i miejscowości Chwaszczyno, będą informowali na bieżąco o postępach akcji.

 

Jolanta Wiercińska

 

{gallery}2013/2013-07/ognisko{/gallery}

{module dol-artykulu|none}{jcomments off}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.