Relacja z zebrania wiejskiego w Tuchomiu

 

W dniu 3 marca br. odbyło się w Tuchomiu zebranie wiejskie z udziałem burmistrza. Sołtys przedstawił sprawozdanie z działalności Rady Sołeckiej oraz sprawozdanie finansowe za rok 2013. Burmistrz w swoim wystąpieniu mówił głównie o zamiarze uporządkowania gospodarki ściekowej w Tuchomiu w najbliższych latach.

 

Na zebraniu obecny był burmistrz Jerzy Żurawicz, W-ce Przewodniczący RM w Żukowie Alojzy Falk, radny powiatowy Piotr Fikus, radni RM w Żukowie Albin Bychowski, Zbigniew Lidzbarski, Stanisław Groth. Pod koniec obecnego roku gmina Żukowo ma uzyskać pozwolenie na budowę sieci sanitarnej w Tuchomiu, co umożliwi ubieganie się o środki unijne w następnych latach. Tuchomek oraz domy znajdujące się po prawej stronie DK 20 (patrząc w kierunku Żukowa) mają zostać podłączone do sieci chwaszczyńskiej. Lewa strona Tuchomia ma zostać podłączona do sieci banińskiej.

Wiele mówiono o zanieczyszczeniu jeziora Tuchomskiego za główną przyczynę tego stanu rzeczy burmistrz uważa nielegalne wylewanie fekaliów przez okolicznych mieszkańców oraz zrzut z oczyszczalni w Kielnie.

Jednakże z informacji jakie udało nam się uzyskać w listopadzie 2015 roku gminie Szemud kończy się pozwolenie wodno – prawne na użytkowanie oczyszczalni ścieków w Kielnie. Lecz wójt gminy Szemud nie widzi w najbliższym czasie uzasadnienia likwidacji tego obiektu osiągającego dobre wyniki oczyszczania i którego wiek wynosi zaledwie 17 lat. W przyszłości planuje się zmniejszenie ilości odprowadzanych do jeziora Tuchomskiego oczyszczonych ścieków z oczyszczalni w Kielnie. Nie wyklucza się również ich całkowitego przekierowania do sieci żukowskiej i skierowania do oczyszczalni Wschód w przyszłości. Według władz gminy Szemud wyniki analiz próbek jakie są dwukrotnie w roku pobierane w dwu punktach rzeki Mulk (którą są odprowadzane oczyszczone ścieki z oczyszczalni w Kielnie do jeziora) do badań nie były od 2002 roku, (kiedy zaczęto pobierać próbki) przekroczone żadne parametry.

Mieszkańcy dopytywali burmistrza o oświetlenie uliczne, którego brakuje na ulicy Gdyńskiej. Kolejnym problem jaki poruszano jest kwestia utwardzenia dróg. Z informacji burmistrza wynika, że z okresu zimowego pozostało 830.000 zł oszczędności, które zamierza przeznaczyć na zakup i montaż płyt Yomb na całą gminę na wszystkie sołectwa.

Wojciech Albecki

 

zebranie-wiejskie-tuchom-03-2014-1

 

zebranie-wiejskie-tuchom-03-2014-3

 

zebranie-wiejskie-tuchom-03-2014-4

 

zebranie-wiejskie-tuchom-03-2014-5

 

zebranie-wiejskie-tuchom-03-2014-6

 

zebranie-wiejskie-tuchom-03-2014-9 zebranie-wiejskie-tuchom-03-2014-8

 

zebranie-wiejskie-tuchom-03-2014-7

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

 

 

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.