Relacja z zebrania wiejskiego w Tuchomiu

Redaktorzy zaprzyjaźnionego portalu Tuchom.net przeprowadzili relację z Zebrania Wiejskiego w Tuchomiu. Poniżej przedstawiamy Państwu treść tego sprawozdania.

W dniu 8 kwietnia w Szkole Podstawowej w Tuchomiu odbyło się Zebranie Wiejskie Sprawozdawcze z działalności Sołtysa i Rady Sołeckiej za rok 2015 dla wsi Tuchom, na które przybyli: Burmistrz gminy Żukowo Pan Wojciech Kankowski, Przewodniczący RM Pan Witold Szmidtke, Radny Powiatowy Pan Piotr Fikus oraz nasi lokalni włodarze: Radny RM Pan Stanisław Groth oraz Sołtys Tuchomia Pan Zbigniew Lidzbarski. Sołtys otworzył zebranie, witając władze i mieszkańców oraz odczytując raport z działań Sołtysa i Rady Sołeckiej za rok 2015. Zebranie protokołowała Przewodnicząca KGW Pani Barbara Klawikowska.

zebranie wiejskie tuchom 3

fot. Tuchom.net

Plan na rok 2015 wykonano zgodnie z założeniami. Jedynym punktem, w którym realizacja rozbiegła się zamierzeniami, było układanie płyt Yomb na jednej z dróg, gdzie przeszkody formalne uniemożliwiły wykonanie inwestycji, w związku z czym przeznaczone na ten cel płyty zostały zagospodarowane w innej lokalizacji.

Sprawozdanie za rok 2015 odczytano, a Zebranie Wiejskie przyjęło je jednogłośnie w głosowaniu jawnym. Po odczytaniu planów i budżetu na rok 2016 przystąpiono do omówienia tzw. spraw różnych.

W trakcie dyskusji omawiano m.in. brak inwestycji z Funduszu Sołeckiego w południowej części wsi Tuchom oraz problemy z nawierzchnią dróg dojazdowych i brakiem oświetlenia w tej części wsi.

Dyskusję zakończono deklaracją ze strony Burmistrza o ponowieniu wniosków do GDDKiA w poruszanych kwestiach w uzgodnieniu z mieszkańcami zgłaszającymi zażalenia oraz wyjaśniono formę przydzielania środków z Funduszu Sołeckiego.

zebranie wiejskie tuchom 2

fot. Tuchom.net

Kolejny temat, jaki został poruszony, dotyczył chodnika z Tuchomia do Chwaszczyna. Wyjaśniono, iż wycinka lasu, która ma miejsce wzdłuż ulicy Gdyńskiej w Tuchomiu i Chwaszczynie nie dotyczy budowy chodnika, gdyż ten ma być umiejscowiony po lewej stronie ul. Gdyńskiej (kier Żukowo-Gdynia) i zaczynać się na wysokości ul. Szkolnej w Tuchomiu, zaś kończyć na wysokości ul, Lisiej w Chwaszczynie (patrz artykuł Projekt chodnika z Chwaszczyna do Tuchomia jest już gotowy). Choć projekt chodnika już jest, jego budowa wciąż czeka na swoją kolej w planie realizacyjnym GDDKiA. I pomimo, iż w tej chwili szanse na jego realizację są duże, inwestycja ta nadal nie jest gwarantowana.

Kolejny, niemal gotowy projekt, to plan Szkoły Podstawowej w Tuchomiu, który przeszedł modyfikację umożliwiającą wygospodarowanie na poddaszu dużej sali umożliwiającej przeprowadzenie Zebrań Mieszkańców, spotkań i uroczystości w komfortowych warunkach.

Poruszono również kwestię kanalizacji. Obecnie plany projektowe powinny zostać ukończone w okolicach jesieni – zakładają one przyłączanie do sieci kanalizacyjnej obszarów, w których na 1000m sieci kanalizacyjnej będzie 120 dostawców (domostw podłączonych do sieci). W obszarach mniej zurbanizowanych na kanalizację jeszcze poczekamy. Pocieszający jest fakt, iż trwają rozmowy z gm. Szemud o wpięciu Tuchomia (i obecnie przyłączonych do Kielnieńskiej oczyszczalni) do sieci Gdańskiej, co zakończyłoby proceder spuszczania „oczyszczonych” ścieków z Kielnieńskiej oczyszczalni do jeziora Tuchomskiego, dając nadzieję na poprawę stanu jego wód.

Jezioro Tuchomskie, jak poinformował Pan Radny Stanisław Groth, przechodzi właśnie badania czystości wody, oczekujemy na wyniki z niecierpliwością.

Na zapytanie dotyczące dalszych działań firmy Polgravel na działkach przy ul. Szkolnej dowiedzieliśmy się, iż nadal nie ma decyzji środowiskowej, temat więc jest zawieszony.

Dodatkowo Burmistrz przekazał kolejne 500 płyt Yomb do zagospodarowania na terenie naszej wsi ponad ilość ujętą w planie na 2016 rok. Sołtys Zbigniew Lidzbarski zachęcił mieszkańców do głosowania w konkursie Nestle Porusza Polskę (patrz artykuł Gmina Żukowo walczy o trzy siłownie plenerowe w konkursie „Nestle Porusza Polskę” – GŁOSUJMY!!!) na wybudowanie Siłowni w naszej wsi, prosząc jednocześnie, poprzez osobę Pana Piotra Fikusa, mieszkańców Chwaszczyna o wsparcie w głosowaniu.

zebranie wiejskie tuchom 1

fot. Tuchom.net

Na koniec radny Pan Stanisław Groth zaprosił mieszkańców do wspólnego sprzątania naszej wsi, które odbędzie się 30 kwietnia od godziny 14:00 (zbiórka przy świetlicy wiejskiej koło boiska). Po sprzątaniu w ramach odpoczynku i podziękowania za wspólną pracę na rzecz naszej małej ojczyzny, przewidziane jest ognisko.

Zebranie przebiegło w dość spokojnej atmosferze, choć chwilami palące tematy wywoływały emocje. Przykrym jest fakt iż na zebraniu pojawiło się 17 (słownie siedemnastu) mieszkańców naszej Wsi, nie licząc władz. Jeśli taka frekwencja jest na zebraniach czy to sprawozdawczych, czy też przy rozdzielaniu Funduszu Sołeckiego, to nie ma się co dziwić, że poziom inwestycji w naszej wsi nie jest zadowalający.

Jeśli sami nie zadbamy o nasze interesy, to potem nie mamy prawa mieć pretensji, że ktoś o nie nie zadbał! Zachęcamy więc do udziału w Zebraniach i Spotkaniach Wiejskich których terminy znajdą Państwo zawsze z wyprzedzeniem na naszej stronie, choćby w kalendarium z prawej strony!

 

WG / Tuchom.net

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.