Relacja z zebrania Rady Sołeckiej Sołectwa Chwaszczyno

W dniu 16 lutego br. w ZSPiPG w Chwaszczyno odbyło się kolejne posiedzenie Rady Sołeckiej. Główną tematyką poruszaną podczas zebrania było sprawozdanie z działalności Sołtysa i Rady Sołeckiej za 2016 rok oraz sprawozdanie finansowe z tego samego okresu. Omawiano też sprawy bieżące.

Do UG w Żukowie wpłynął wniosek o wybudowanie kolejnego progu spowalniającego na samym początku ul. Wiejskiej patrząc od DK 20. Mieszkaniec, który złożył na gminie ten wniosek argumentował to tym, że pojazdy wjeżdżające z DK 20 od strony Gdyni najczęściej mają nadmierną prędkość. Często ul. Wiejska jest traktowana jako skrót do ominięcia korku do ronda.

DSC 1704

Dyskutowano również o innych pomysłach dotyczących uspokojenia ruchu na Wiejskiej. Padł pomysł ustanowienia tu drogi jednokierunkowej od strony DW 218. Inną rozważaną kwestią był pomysł wprowadzenia tu zakazu zatrzymywania. Jednakże na tejże ulicy znajduje się przedszkole i koncepcja ta wydaje nieuzasadniona na całym odcinku Wiejskiej. Sprawdziłoby się to w rejonie skrzyżowania z DW 218, gdzie wiele osób „na chwilę” zostawia pojazdy tarasując skrzyżowanie.

Tymczasowym rozwiązaniem problemu parkowania przy przedszkolu niepublicznym jest utworzenie tymczasowego parkingu na działkach za rozebranym byłym przedszkolem.

DSC 1705

DSC 1706

Do Rady Sołeckiej wpłynął wniosek o nadanie nazwy odnodze ul. H. Derdowskiego (jadąc od szkoły w kierunku Mazurowa nie skręca się za szkołą na prawo na Mazurowo, lecz w lewo w kierunku lasu – przyp. red.) C. Miłosza. Wniosek ten został odrzucony przez Radę Sołecką z przyczyn formalnych.

{googleMaps lat=54.438472 long=18.415341 zoom=18 width=100% height=480 maptype=HYBRID label=”Proponowana nazwa ul. Alojzego Nagla” kml=http://www.chwaszczyno.pl/images/2017/2017-02/nagla-chwaszczyno.kml}

W tym rejonie miejscowości istniejące nazwy ulic mają za swych patronów kaszubskich pisarzy. Miłosz, choć jest pisarzem, to nie kaszubskim. Chodzi o tworzenie ciągów logicznych nazw ulic w danych rejonach miejscowości. Padała propozycja nadania nazwy Alojzego Nagla (ur. w Kielnie w 1930 r. zm. w 1998 w Gdyni pisał m.in. bajki dla dzieci po Kaszubsku, pracował w USC gminy Chwaszczyno – przyp. red.).

Omówiony został wykonany projekt budowlany adaptacji poddasza w starej części szkoły na cele kulturalne m.in. na potrzeby szkolnych kółek teatralnych itp.

Wojciech Albecki

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.