Relacja z przeprowadzonych konsultacji w Chwaszczynie dot. terenu dawnego przedszkola. [wideo][ankieta]

 

W czwartek (19.02.2015r.) w chwaszczyńskiej szkole odbyło się Zebranie Wiejskie poświęcone konsultacjom z mieszkańcami. Dotyczyło one przyszłego przeznaczenia działki nr 818 z budynkiem po byłym przedszkolu oraz działek przylegających, będących własnością Gminy – 815/1, 815/2, 819, 820/2.

 

dzialki-wokol-przedszkola

 

Organizatorem spotkania był Sołtys i Rada Sołecka Chwaszczyna. Na zebranie przyjechał Z-ca Burmistrza Gminy Żukowo Tomasz Szymkowiak wraz z Kierownikiem Referatu Urbanistyki i Nieruchomości – Mariolą Dempc – Klik. Udział wzięli również radni gminni z Chwaszczyna Mirosław Nowak i Jacek Fopke oraz Radny Powiatowy Piotr Fikus. Zebranie rzeczowo i sprawnie poprowadziła Jolanta Wiercińska – członek Rady Sołeckiej Chwaszczyna. W konsultacjach wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców Chwaszczyna.

 

konsultacje-dot-terenu-dawnego-przedszkola-chwaszczyno-1 konsultacje-dot-terenu-dawnego-przedszkola-chwaszczyno-3

 

Dyskusja na spotkaniu przebiegła w spokojny sposób. Pojawiały się różne pytania i wątpliwości, jednakże większość mieszkańców opowiedziała się za zbudowaniem kompleksu sportowo-rekreacyjnego z basenem. Zwolennicy tego pomysłu przekonywali, że nie będą musieli jeździć do Gdańska, czy Gdyni żeby pójść na basen. Podkreślali również to, że byłoby to dobre rozwiązanie dla młodych i seniorów.

 

konsultacje-dot-terenu-dawnego-przedszkola-chwaszczyno-5 konsultacje-dot-terenu-dawnego-przedszkola-chwaszczyno-6

 

konsultacje-dot-terenu-dawnego-przedszkola-chwaszczyno-7 konsultacje-dot-terenu-dawnego-przedszkola-chwaszczyno-8

 

Dość szeroko omawiany był problem braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który według Z-cy Burmistrza jest niezbędny dla wybudowania opisywanego obiektu. Plan mógłby też doprecyzować konkretne przeznaczenie terenu po byłym przedszkolu i sąsiadujących działkach.

 

Do 2014 roku budynek na działce nr 818 był dzierżawiony przez podmiot prowadzący przedszkole niepubliczne. Od tamtego czasu nieruchomość stoi pusta i jest w bardzo złym stanie. Aby mogła być użytkowana niezbędny jest remont – wg kosztorysu Urzędu Gminy Żukowo to koszt ok. 0,5 mln złotych, gdzie powierzchnia użytkowa budynku wynosi ok. 270 m2. Jak powiedział na spotkaniu Z-ca Burmistrza Tomasz Szymkowiak: „sześćdziesiąt siedem procent wartości nieruchomości kosztowałby remont” więc jest to nieopłacalna inwestycja i zobrazował to porównaniem, że jakbyśmy zatankowali małego Fiata do pełna to podniesiemy jego wartość o 100%.

 

 konsultacje-dot-terenu-dawnego-przedszkola-chwaszczyno-4
Na zdjęciu Tomasz Szymkowiak Z-ca Burmistrza Gminy Żukowo.

 

Poza nieopłacalnością tak dużej inwestycji w stosunku do wartości budynku byłego przedszkola, zasadnicze znaczenie w kwestii nakładów na jego remont ma fakt, że przy budynku OSP Chwaszczyno powstanie w bieżącej kadencji Wiejski Dom Kultury, w którym zaplanowano pomieszczenia na bibliotekę, trzy sale dla działalności organizacji pozarządowych, salę multimedialną oraz świetlicę wiejską (sala zebrań/spotkań o łącznej powierzchni ok. 130 m2) – inwestycja posiada już pozwolenie na budowę, a całkowity koszt zaplanowany jest na 2 mln złotych. Wyklucza to więc remont budynku po przedszkolu.

 

W związku z decyzją UG Żukowo o braku możliwości realizacji dwóch inwestycji w Chwaszczynie ze środków budżetu Gminy Żukowo Sołtys wraz z Radą Sołecką po konsultacji z organizacjami działającymi na terenie Chwaszczyna w ubiegłym roku wnioskowali o wynajęcie budynku na cichą nieuciążliwą działalność w zamian za remont. Pomysł ten jednak został wycofany z obrad sesji Rady Miejskiej.

 

Następnie pojawił się pomysł (wraz z wstępną deklaracją współfinansowania przedsiębiorców z Chwaszczyna) budowy obiektu usługowo – rekreacyjnego na całym omawianym terenie. Miałby tam powstać wielofunkcyjny budynek użyteczności publicznej, w założeniu przeznaczony na usługi sportowe, rekreacyjne, lecznicze oraz ogólne, ale nie typowo handlowe.

 

W swoim założeniu miałby spełniać funkcję lokalnego centrum sportu dla młodych i seniorów, gdzie jego większą część zajęłaby pływalnia z dwoma basenami, a w części usługowej lokale typu fitness, siłownia, sauna, spa czy kręgielnia albo sale do ćwiczeń zespołowych lub tańca. W części powierzchni usługowej zlokalizowane byłyby gabinety odnowy biologicznej, czy lekarskie. Dodatkowo w kompleksie zaproponowano specjalną powierzchnię przeznaczoną dla użytku Gminy (sołectwa). Zaplanowano również podziemny ogólnodostępny parking.

 

Gmina Żukowo wraz z Radą Sołecką Chwaszczyna chcieliby, aby jak największa ilość osób mogła wypowiedzieć się na temat kierunku zagospodarowania budynku i otaczającego terenu. Dlatego zachęcamy do aktywnego udziału poprzez wypełnienie ankiety na stronie internetowej: http://goo.gl/forms/Br4FEXNPsl

 

ankieta-do-wypelnienia

 

Zapis wideo całego spotkania konsultacyjnego:

 

 

Prezentacja ze spotkania autorstwa Jolanty Wiercińskiej:

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.