Relacja wideo i foto z pieszej pielgrzymki z Chwaszczyna do Sianowa.

{module do-reklamy-intertekst|none}

 

W ubiegły weekend odbyła się VIII Piesza Pielgrzymka z Chwaszczyna do Sianowa, w której wzięła udział 150-osobowa grupa pielgrzymów. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową relacją, materiałem wideo oraz ze zdjęciami.

 

I DZIEŃ PIELGRZYMKOWY

 

W sobotę wieczorem (20 lipca br.) zakończył się pierwszy dzień VIII Pieszej Pielgrzymki z Chwaszczyna do Sianowa. Pątnicy udali się do sanktuarium na odpust Matki Bożej Szkaplerznej, aby pokłonić się Królowej Kaszub.

 

 

Pielgrzymi przed wędrówką uczestniczyli w porannej Mszy Świętej o godz. 7:00 w kościele parafialnym pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie, którą koncelebrowali ks. kanonik Czesław Jakusz-Gostomski, ks. Krzysztof Kiwitt i ks. Gość. Liturgię przygotowali organizatorzy pielgrzymki do Sianowa: czytanie – Tomasz Fopke (ZKP Chwaszczyno), psalm – Maria Barzowska (KGW Chwaszczyno), modlitwa powszechna – Halina Kujawska (KGW Tuchom). Tego dnia z racji wspomnienia bł. Czesława ks. senior obchodził swoje imieniny. Po zakończonej Eucharystii wierni zaśpiewali Solenizantowi „Życzymy, życzymy” i złożyli Mu życzenia.

 

Po Mszy Świętej nastąpiła krótka przerwa organizacyjna. Listy ubezpieczeniowe prowadzone przez panie z Tuchomia wskazywały, że z Chwaszczyna do Sianowa wyruszy 150 osób! O godz. 7:55 chwaszczyński feretron niesiony przez żeńską młodzież oddał pokłon w kościele i po krótkiej modlitwie, przy ochronie strażaków, pielgrzymi wyruszyli w 27-kilometrową trasę do sanktuarium kaszubskiego.

 

 

Pielgrzymów prowadził ks. proboszcz Piotr Gruba. Podczas drogi, przy wejściu i wyjściu z wiosek, pielgrzymom towarzyszyła orkiestra dęta przy GOKu w Żukowie, w której grają m.in. nasi parafianie. Pątnicy ruszyli w drogę, przemierzając Chwaszczyno, Karczemki i Warzno, śpiewając w drodze Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP i pieśni nabożne.

 

 

Po dwóch godzinach marszu pielgrzymi dotarli do Czeczewa, gdzie przywitali parafię kolejnym pokłonem feretronu. Proboszcz parafii św. Józefa w Czeczewie ks. Józef Kuchta zaprosił pątników do pobliskiej szkoły, gdzie przygotowano gościom obfity poczęstunek – dla niektórych było to śniadanie. Po półgodzinnej przerwie, tj. o 10:30 pielgrzymi wyruszyli w dalszą wędrówkę. Miejscowy proboszcz wraz z grupą parafian tradycyjnie dołączył do chwaszczyńskiej pielgrzymki, gdzie służył posługą w sakramencie pokuty podczas marszu.

 

Następnie pątnicy przeszli przez Kłosowo, Trzy Rzeki, Rąb i pomaszerowali do Pomieczyna. Podczas drogi odmówili różaniec, radośnie śpiewali oraz znaleźli czas na krótki i potrzebny odpoczynek (11:45-12:05).

 

 

O godzinie 13:00 pielgrzymi dotarli do kościoła parafialnego pw. św. Józefa w Pomieczynie. Pątnicy wchodzili do świątyni przy uroczystym biciu dzwonu, który uruchomił jeden z chwaszczyńskich strażaków i dźwięków marsza orkiestry dętej.

 

 

Następnie feretron chwaszczyński ponownie oddał pokłon – tym razem w pomieczyńskiej parafii.

 

 

Gospodarz tutejszego kościoła, ks. Henryk Zieliński, gorąco powitał wszystkich pielgrzymów udających się do Kaszubskiej Pani. Wspomniał, że wg jego zapisków jest to VIII Piesza Pielgrzymka z Chwaszczyna do Sianowa. Ks. Henryk był zbudowany tym, że kiedyś chwaszczyńscy pątnicy zajmowali jedną stronę nawy, a obecnie jest to cały kościół. Ks. Zieliński zrobił także niespodziankę: specjalnie dla pielgrzymów z Chwaszczyna przygotował imieninowy tort. Po przywitaniu w pomieczyńskim kościele pątnicy udali się procesyjnie do szkoły, gdzie czekał na nich posiłek, kawa, herbata i wspomniany prezent, który został zjedzony w całości. Pielgrzymi zaśpiewali Solenizantowi uroczyste „Sto lat”. Podczas 40-minutowej przerwy krótki koncert dała orkiestra dęta, grając światowe hity muzyczne.

 

 

O godz. 13:45 pielgrzymi wyruszyli w dalszą wędrówkę przez Hejtus, Smolne Błoto i Sianowską Hutę, modląc się i śpiewając piosenki pielgrzymkowe.

 

 

W drodze ks. Proboszcz częstował wszystkich wiernych cukierkami. W godzinie miłosierdzia ks. Piotr odmówił Koronkę do Miłosierdzia Bożego i zaśpiewał z wiernymi nabożeństwo Drogi Krzyżowej. W Sianowskiej Hucie ks. Proboszcza, który musiał odprawić Mszę Świętą o godz. 17:00 w Chwaszczynie, zastąpił ks. Krzysztof Kiwitt, który wprowadził pielgrzymkę do Sianowa. I tak przechodząc przez Kolonię, pątnicy o godz. 16:15 dotarli do Sanktuarium Królowej Kaszub. Okazało się, że razem z pielgrzymami z innych parafii pielgrzymka z Chwaszczyna do Sianowa liczyła 160 osób, co jest absolutnym rekordem pobitym o połowę w stosunku do zeszłego roku.

 

 

Pątnicy z Chwaszczyna zostali na Mszy Świętej o godz. 19:00, która rozpoczynała Wielki Odpust Sanktuaryjny. Podczas Eucharystii chwaszczyńscy pielgrzymi mieli również swój udział: II czytanie przeczytała Anna Gołąbek, a trzy osoby zostały zaangażowane do odczytania wezwań modlitwy powszechnej. Po Mszy Świętej część pątników wróciła do domów, aby następnego dnia powrócić na odpust niedzielny, a część przemaszerowała do Staniszewa, gdzie szkoła tradycyjnie zaoferowała nocleg.

 

II DZIEŃ PIELGRZYMKOWY

 

Niedziela odpustowa (21 lipca br.) zaczęła się uroczystą Sumą Pontyfikalną pod przewodnictwem J.E. Biskupa Diecezjalnego (Diecezja Peplińska) dra Ryszarda Kasyny, byłego biskupa pomocniczego Archidiecezji Gdańskiej. Po przywitaniu wszystkich gości i pielgrzymów Msza Święta rozpoczęła się o godz. 12:00. Komentarz do darów przygotował i w trakcie Eucharystii odczytał Tomasz Fopke (ZKP Chwaszczyno). Po błogosławieństwie część pielgrzymów udała się do domów, a pątnicy z parafii chwaszczyńskiej ok. godz. 13:45 wyruszyli w powrotną drogę pod przewodnictwem ks. Proboszcza Piotra. Trasa była identyczna, jak poprzedniego dnia, a wracało ok. 90 osób. Po kilku godzinach marszu, pod skwarnym niebem kaszubskich krajobrazów, zmęczeni ale i radośni zarazem pielgrzymi, ok. godz. 21:30 dotarli do chwaszczyńskiego kościoła, gdzie po raz ostatni pokłonił się feretron. Przy kościele czekali parafianie, część z nich przemaszerowała z pielgrzymami z Karczemek do Chwaszczyna – w przyszłym roku z pewnością udadzą się na całą wędrówkę. Ks. Proboszcz w jednym zdaniu podziękował wszystkim, którzy podjęli się tego pięknego trudu. A szły i mamy z malutkimi dziećmi i Ci, którzy pamiętają II Wojnę Światową…

 

Karol Krefta

 

{gallery}2013/2013-07/pielgrzymka-do-sianowa{/gallery}

 

 {module dol-artykulu|none}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.