Refleksja dot. Metropolitalnych Rozwiązań Komunikacyjnych

{module do-reklamy-intertekst|none}

Na naszą skrzynkę kontaktową otrzymaliśmy od Pana Ludwika Breza artykuł – refleksję pt. „Łyżka dziegciu do Metropolitalnych Rozwiązań Komunikacyjnych”. Poniżej treść:

 

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami epokowych zmian w systemie komunikacyj-nym Gdańskiej Metropolii. Na zmiany te składają się między innymi: budowa Południowej Obwodnicy Miasta Gdańska, rozbudowa Portu Lotniczego, budowa nowej ul. Słowackiego, budowa ul. Nowej Łódzkiej (Al. Wacława Hawla), budowa trasy WZ i rozbudowa Węzła Karczemki, budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

 

Niewątpliwie największym beneficjentem tych zmian będzie miasto Gdańsk, a w mniejszym stopniu jednak mieszkańcy całego województwa pomorskiego. Niestety dokonywane zmiany odbywają się ze szczególną dbałością o interes większości – mieszkańców Miasta Gdańska a mniejszą już dbałością lub w ogóle niedbałością o interes mniejszości – sąsiadów, mieszkańców Kaszub. Na myśli mam rozbudowę portu lotniczego poprzedzoną zamknięciem ul. Słowackiego. Z jednej strony miasto Gdańsk otrzymuje olbrzymie środki na rozbudowę lotniska i infrastruktury towarzyszącej, budowę pięknej dwupasmowej trasy Słowackiego zakończonej rondem przy lotnisku, z drugiej zaś strony sąsiadom, z drugiej strony sąsiadom zwiększa się uciążliwości w postaci poziomu hałasu i natężenia lotów a mieszkań-com Kaszub zamyka się ul. Słowackiego – jeden z dogodniejszych dojazdów do Gdańska oferując wątpliwą alternatywę dojazdu przez notorycznie zakorkowaną ul. Budowlanych.

 

Po licznych protestach mieszkańców Kaszub problem połączenia z Gdańskiem miał zostać rozwiązany przy okazji budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Zapewnił o tym prezes PKM w piśmie skierowanym do Burmistrza Gminy Żukowo (pismo w załączeniu). Jak się jednak wkrótce okazało obietnice te miały tylko uspokoić protesty i to akurat się udało.

 

W styczniu tego roku Wojewoda Pomorski podpisał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Będzie to inwestycja, która z założenia ma być rozwiązaniem problemów połączenia komunikacyjnego Mieszkańców woj. Pomorskiego z Gdańskiem. W ostatnim czasie w zakresie tej inwestycji zostały poczynione jednak oszczędności. Jak się okazało głównie kosztem gminy Żukowo. Niestety nie uwzględniono połączenia ul. Słowackiego po północnej stronie Portu Lotniczego, chociaż brak jest zaledwie ok.100m jezdni. Ponadto zmniejszono parking „ Park and drive” przy przystanku Banino, a nawet nie zaprojektowano do niego kompletnego dojazdu. Nie zaprojektowano również kompletnego dojazdu do przystanku Rębiechowo. Z tymi zadaniami gmina Żukowo (budżet gminy ok. 80ml zł) na pewno sobie nie poradzi. Co ciekawe dla miasta Gdańsk (budżet gminy ok. 1 mld zł) , na którego terenie zlokalizowana jest ok.95% całej inwestycji zaprojektowano wszystkie dojazdy do przystanków i usunięcia kolizji.

 

Nie zrozumiałe są dla mnie takie decyzje i akceptacja takiego stanu rzeczy przez Wojewodę Pomorskiego i Marszałka Województwa, którzy to mają dbać o zrównoważony rozwój całego regionu a nie tylko jego stolicy Miasta Gdańsk. W całej tej sytuacji poniekąd rozumiem działania Prezydenta Gdańska, który jako dobry włodarz zabiega o jak najwięcej środków na inwestycje w swoim mieście, jednak nigdy nie zaakceptuje jego obłudnej posta-wy. Z jednej strony Prezydent odsłania tablice wjazdowe Gdańsk Stolica Kaszub i zaprasza Samorządowców z terenu Kaszub do Stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny, z drugiej odcina Sąsiadom dogodny dojazd do Metropolii. Nie trzeba pustych gestów i dziwnych stowarzyszeń. Metropolia już istnieje, trzeba tylko odrobinę dobrej woli, czynów i rozważnych decyzji Prezydentów Miast, Wojewody i Marszałka w ramach swoich kompetencji.

 

W sprawie odtworzenia ul. Słowackiego – dogodnego połączenia z Gdańskiem zawiedli już chyba wszyscy włodarze łącznie z Premierem Tuskiem (do premiera przekazano pro-test z ok. 5 tyś podpisów). Mieszkańcom Kaszub nie pozostaje nic innego jak szukać pomocy w instytucjach Unii Europejskiej, które to sprawdzą czy podjęte decyzje zgodne są z zasadami zrównoważonego rozwoju i poszanowania interesów mniejszości.

 

Ludwik Breza

Mieszkaniec Kaszub i Metropolii Gdańskiej{module dol-artykulu|none}

 

mapa-pkm 2012 decyzjalokalizacyjna - banino

 

mapa-pkm 2012 decyzjalokalizacyjna

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.