Pszczelarze z Chwaszczyna mieli swój dzień

 {module do-reklamy-intertekst|none}

Jak co roku grupa pszczelarzy z Chwaszczyna należących do Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni postanowiła podziękować za ubiegły rok. W dniu święta MB Gromnicznej, czyli 2 lutego zebrali się po raz dziewiąty z kolei w kościele w Chwaszczynie, aby podziękować Bogu za opiekę nad pasiekami.

 

Mszę świętą odprawiali ks. Krzysztof Kiwitt oraz ks. Piotr Gruba. Na mszę świętą przybył sztandar Rejonowego Koła Pszczelarzy z Gdyni. Jak co roku pszczelarze złożyli dary dla parafii w postaci kosza z miodami odmianowymi i miodem pitnym oraz świecy paschalnej z wosku pszczelego.

Na wyprodukowanie tej ostatniej zużywa się, aż 10 kg wosku pszczelego – ilość taką wytwarza około 1 mln pszczół.

Ks. Piotr Gruba mówił:

nasza parafia jest jedną z nielicznych, która posiada paschał wykonany z wosku pszczelego. Jestem wdzięczny pszczelarzom za trud, jaki wkładają w popularyzację tego rzemiosła oraz za wkład, jaki wnoszą w ochronę środowiska. Jest to na pewno trudne zadanie, ale bardzo ważne dla całej gospodarki – mówił proboszcz.

 

Rejonowe Koło Pszczelarzy w Gdyni wznowiło swoją działalność po wojennej przerwie w 1946 roku i działa do tej pory. Należy do niego 60 członków, którzy posiadają łącznie 900 uli pszczelich. Z Chwaszczyna w skład związku wchodzi 6 pszczelarzy.

 

Wojciech Albecki


{gallery}2013/2013-02/mb-gromnicznej{/gallery}

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

 

{module dol-artykulu|none}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.