Pszczelarze z Chwaszczyna kolejny rok świętowali i dziękowali

W dniu 2 lutego w święto Matki Boskiej Gromnicznej grupa pszczelarzy z Chwaszczyna i okolic po raz kolejny dziękowała za miniony rok. Już po raz XIV w kościele w Chwaszczynie zapłonie świeca paschalna wykonana z wosku pszczelego. W Mszy Świętej odprawionej w nowym kościele uczestniczyła kilkudziesięcioosobowa grupa bartników z Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni.

Począwszy od 2004 roku w kościele w Chwaszczynie płonie świeca paschalna wykonana całkowicie z wosku pszczelego. Na jej wytworzenie zużywa się 12 kg wosku – na taką ilość pracuje cały rok kilkadziesiąt rodzin pszczelich. Po rozpoczęciu Mszy Świętej i wprowadzeniu sztandaru RKP Gdynia laudację wygłosił prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gdańsku Ryszard Voss.

pszczelarze matki bozej gromnicznej 2017 13

Świeca woskowa – paschał, symbol Zmartwychwstałego Chrystusa, który będzie poświęcony w Wigilię Paschalną.

W darach ofiarnych zostały złożone opisana świeca paschalna, która zostanie poświęcona podczas Mszy Świętej Rezurekcyjnej oraz miody: wielokwiatowy, rzepakowy i gryczany.

pszczelarze matki bozej gromnicznej 2017 14

Miody złożone w darach ofiarnych podczas uroczystej Mszy Świętej.

Po zakończeniu Mszy Świętej poczet sztandarowy udał się na miejsce spoczynku wieloletniego prezesa Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni ś.p. Antoniego Pietraszko.

pszczelarze matki bozej gromnicznej 2017 15

Sztandar Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni. Patronem pszczelarzy jest św. Ambroży.

Rejonowe Koło Pszczelarzy w Gdyni wznowiło swą działalność po przerwie wojennej w 1946 roku i działa nieprzerwanie do chwili obecnej. Na comiesięcznych zebraniach uczestniczy większość z spośród ponad 70 członków. Razem wszyscy pszczelarze zrzeszeni w RKP mają około 1200 rodzin pszczelich. Z Chwaszczyna do Związku należy 4 mieszkańców, a pszczelarzy działających na terenie miejscowości jest 7.

 

Wojciech Albecki

 

{gallery}pszczelarze-swieto-2017{/gallery}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.