Powrót do tradycji. Dożynki Parafialne w Chwaszczynie – VI Festyn Kaszubski

 

23 sierpnia 2015r. w niedzielę odbędą się pierwsze w tym wieku Dożynki Parafialne w Chwaszczynie, które zostały połączone z VI edycją Festynu Kaszubskiego. Obchody rozpoczną się uroczystą Mszą Świętą Dziękczynną za dary ziemi i obfite plony. W dalszej części, która odbędzie się na placu gminnym przy ulicy Węglowej, za giełdą samochodową, przewidziane są liczne atrakcje dla mieszkańców całej parafii i nie tylko.

 

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie od pięciu już lat z powodzeniem organizuje Festyn Kaszubski w Chwaszczynie. W tym roku narodził się pomysł, aby szóstą edycję tej imprezy połączyć z Dożynkami Parafialnymi. Przedstawiciele lokalnych władz, organizacji i rolników działających i pracujących na terenie Chwaszczyna, Tuchomia, Karczemek, Gdyni-Kaczych Buków oraz Gdańska-Osowej przeprowadzili spotkanie porządkowe, na którym przedstawili pomysły dotyczące powyższej, jednorodnej w tym roku imprezy.

 

Na zebraniu ustalono, że impreza „Dożynki Parafialne – VI Festyn Kaszubski” odbędzie się 23 sierpnia (niedziela) na działce gminnej położonej przy ul. Węglowej, przed stadionem piłkarskim KS Chwaszczyno.

 

Organizacja dożynek-festynu jest bardzo istotna, ponieważ stymuluje lokalną integrację poprzez wspólne rozmowy, gry, zabawy i inne. Przedstawiciele wspólnie stwierdzili, że należy podtrzymać ideę Festynu Kaszubskiego organizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, który każdego roku gromadzi wielu mieszkańców.

 

Pomysł organizacji Dożynek Parafialnych, które odbywają się w całym kraju, wiąże się z głęboko zakorzenionymi tradycjami. Jest to wyraz wdzięczności za plony, jakie wydaje nasza ziemia. Tym sposobem na spotkaniu wyrażono chęć powrotu do tradycji, która kilkadziesiąt lat temu w naszej parafii była kultywowana.

 

Przedstawiamy Państwu ramowy program dożynkowo-festynowych obchodów:

 

14:00 – Uroczysta Msza Święta Dziękczynna za dary ziemi i obfite plony
15:00 – Procesyjne przejście na plac gminny przy ulicy Węglowej
15:15 – Rozpoczęcie obchodów
18:00 – Kabaret Kùńda
19:30 – Finał loterii fantowej
20:00 – Kaszubski Idol LIVE!
21:00 – Pokaz ognia i światła
21:15 – Zabawa taneczna do godz. 23:00

 

W programie także:

 

– taniec KGW Chwaszczyno i KGW Tuchom,
– skecz kaszubski,
– mecz Radni i Rady Sołeckie z Chwaszczyna i Tuchomia,
– quiz kaszubski,
– fotobudka,
– warsztaty artystyczne OKiSu,
– pokaz pieczenia chleba,
– przejażdżka kucykiem,
– pokaz starych pojazdów i sprzętu rolniczego,
– instrukcje udzielania pierwszej pomocy,
– dmuchańce dla dzieci,
– licytacja,
– rzucanie balotem siana,
– wiele innych atrakcji…

 

Do wygrania: rower w loterii fantowej, kosiarka spalinowa w sportowych zmaganiach, vouchery na różne okazje w quizie kaszubskim i wiele, wiele innych nagród.

 

Będziemy zbierać nakrętki dla małego Olafa. Przynieś je na dożynki-festyn. Surowiec przekażemy fundacji, która go spienięży i wesprze rehabilitację chłopca. O Olafie pisaliśmy szerzej na łamach naszego portalu.

 

Imprezę poprowadzi Jacek Miąskowski i jego niezawodny Dynamic Event!

 

Już dziś prosimy wszystkich o zarezerwowanie sobie wolnego czasu 23 sierpnia br. w niedzielę i bardzo serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału we wspólnej zabawie.

 

Organizatorami imprezy są:

 

– parafia pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie,
– Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Chwaszczynie,
– Dynamic Event Jacek Miąskowski,
– Sołtys i Rada Sołecka z Chwaszczyna,
– Sołtys i Rada Sołecka z Tuchomia,
– Koło Gospodyń Wiejskich z Chwaszczyna,
– Koło Gospodyń Wiejskich z Tuchomia,
– Radni Gminy Żukowo z Chwaszczyna i Tuchomia,
– Radni Powiatu Kartuskiego z Chwaszczyna,
– Dworek „Oleńka” w Tuchomiu i państwo Pospieszni,
– OSP Chwaszczyno,
– Klub Sportowy Chwaszczyno,
– Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie.

 

plakat dozynki 1

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.