Pomysł wykorzystania budynku dawnego przedszkola przy ulicy Wiejskiej.

 

 

 

Świetlica dla dzieci, klub dla mam, czy zajęcia teatralne – to pomysł mieszkanki Chwaszczyna Pani Anny Barkowskiej na wykorzystanie budynku dawnego przedszkola przy ulicy Wiejskiej, obok siłowni pod chmurką. – Czy nie warto zaadoptować tego miejsca dla wszystkich mieszkańców, a zwłaszcza dla naszych pociech? – pyta inicjatorka tego projektu. – Stwórzmy dla nich miejsce, gdzie będą spędzać wolny czas.

 

Pomysł adaptacji tego budynku zrodził się u Pani Anny już jakiś czas temu. Na początku chciała stworzyć tzw. klub dla mam z dziećmi z klas 0-III, ale chwilę po tym postanowiła rozwinąć tę ideę i stworzyć miejsce, gdzie dzieciaki mogłyby mądrze spędzić wolny czas po szkole.

 

Stwierdziłam, że brakuje czegoś takiego u nas w Chwaszczynie, gdzie dzieci mogłyby kreatywnie spędzać czas, i to za darmo. Takie miejsce miałoby tętnić życiem, a nie być tylko zwykłą poczekalnią. – przedstawia plany Pani Anna. – Chciałabym, żeby działo się tam coś dla najmłodszych. Sama mam dziecko – kontynuuje Pani Anna – z wykształcenia jestem pedagogiem. Z pomocą dobrych ludzi i władz gminy moglibyśmy wiele zdziałać dla dzieciaków.

 

Świetlica byłaby przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym, tj. podstawówka i gimnazjum. Działałaby wstępnie od godziny 14:30 do 18:30. Dzieci spędzałyby czas pod opieką wykwalifikowanych nauczycielek. Jednakże ta świetlica miałaby się różnić od świetlicy szkolnej. Pani Anna już przygotowała program warsztatów plastycznych. W planach są także zajęcia z pielęgnacji roślin, warsztaty teatralne i muzyczne.

 

Przykładowo dzieci uczyłyby się w jednym tygodniu np. jak zasadzić kwiat. Każde z dzieci dostałoby swoją podpisaną doniczkę z ziemią i razem uczylibyśmy się sadzenia. – mówi Pani Anna. – Następnie dzieci dostałby kwiaty do domu, gdzie trzeba byłoby się nimi opiekować. To tylko jeden z przykładów zadań, które miałyby być realizowane. Plan zakłada także kiermasze świąteczne czy bale przebierańców dla dzieci i wiele innych projektów.

 

By korzystać z świetlicy, trzeba będzie się zapisać. Koszty związane z utrzymaniem miałaby wziąć na siebie gmina. Świetlica byłaby całkowicie bezpłatna dla naszych dzieci.

 

Jeśli chodzi o remont budynku, myślimy o dofinansowaniu z Unii Europejskiej na modernizację i nowe miejsce pracy. – kontynuuje Pani Anna. – Okres użytkowania tej świetlicy zależy od tego, na ile gmina zgodzi się „wynająć” mieszkańcom budynek.

 

Pani Anna w ciągu dwóch dni zebrała ponad sto podpisów pod tym planem. Mieszkańcy bardzo ucieszyli się wieść o tej inicjatywie. – Nie udało mi sie dotrzeć do wszystkich mieszkańców, ponieważ już musiałam zawieść podanie do Pana Burmistrza. – przedstawia sprawę Pani Ania. – Myślę, że warto zainwestować w nasze dzieciaki. Sama kiedyś chodziłam do szkoły i chętnie uczestniczyłam w czym innym niż zajęcia szkolne. Zamiast spacerować po Chwaszczynie, lepiej, by nasze dzieci spędzały czas kreatywnie i rozwijająco. 

 

Pomysł Pani Anny jest niejako zachętą do urozmaicenia życia mieszkańców Chwaszczyna, którzy również mogliby się włączyć w ten projekt. Festyny dla dzieci raz do roku to za mało. Tutaj jest potrzebna szersza inicjatywa, która obejmie dużą ilość dzieci i pomoże wydobyć ich potencjał.

 

Dlaczego ja chcę to robić? Nie muszę to być ja, może ktokolwiek inny. Ja po prostu nie chcę, by ten budynek wziął ktoś pod wynajem i zrobił tam kolejną firmę. Nie chcę, by budynek, z którym mam wspomnienia z dzieciństwa, bo uczęszczałam tam do przedszkola, marniał w oczach bądź był sprzedany lub zrównany z ziemią. – mówi Pani Anna. – Zróbmy tam cokolwiek: czy świetlicę, czy bibliotekę, czy klub dla mam. Cokolwiek, co będzie dla nas, dla mieszkańców, a nie kolejnym interesem naszej gminy.

 

Wszystkich zainteresowanych sprawą i chęcią pomocy w tym przedsięwzięciu prosimy o kontakt mailowy z Panią Anną Barkowską: aniul_ka@wp.pl

 

Ze strony portalu i wielu mieszkańców Chwaszczyna apelujemy do Burmistrza i Radnych gminy Żukowo, aby na najbliższej sesji nie decydowali o wieloletniej dzierżawie budynku dla biznesu. Poczekajmy, aż będzie „za chwilę” nowa Rada Miejska, w której zasiądzie dwóch radnych z Chwaszczyna i wtedy na spokojnie zdecydujmy co z tym budynkiem zrobić.

 

 podanie

budynek-przy-wiejskiej-w-chwaszczynie-01 budynek-przy-wiejskiej-w-chwaszczynie-02

 

budynek-przy-wiejskiej-w-chwaszczynie-03 budynek-przy-wiejskiej-w-chwaszczynie-04

budynek-przy-wiejskiej-w-chwaszczynie-05  budynek-przy-wiejskiej-w-chwaszczynie-06

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.