Pogoda nie przeszkodziła w świętowaniu. Dożynki Parafialne – VII Festyn Kaszubski za nami

Choć aura początkowo nie sprzyjała wspólnemu świętowaniu, uczestnicy Dożynek Parafialnych – VII Festynu Kaszubskiego bawili się wyśmienicie. Gorąca atmosfera sprawiła, że pod wieczór deszcz ustał, a przybyli goście bawili się do późnych godzin wieczornych.

Uroczystym wniesieniem wieńca dożynkowego wykonanego przez mieszkańców Chwaszczyna i wniesieniem chleba przez starostów tegorocznych dożynek Państwa Marię Herrmann i Marcina Baranowskiego rozpoczęły się niedzielne obchody dziękczynienia. Mszę Świętą koncelebrowali ks. Proboszcz Piotr Gruba i ks. wikariusz Łukasz Szymanowski. Eucharystię poprzedziło przywitanie wiernych przez starostów dożynek.

dozynki 2016 sylwia 4

fot. Wniesienie wieńca dożynkowego i chleba / Sylwia Lipińska

„Błogosławiony jesteś, Panie Boże wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich; Tobie go przynosimy, aby stał się dla nas chlebem życia” – tymi słowami rozpoczął homilię ks. kanonik Czesław Jakusz-Gostomski. Są to słowa, które na każdej Mszy Świętej wypowiadają kapłani podczas przygotowania darów. Słowa te doskonale odnoszą się do istoty organizowania dożynek i dziękczynienia za dary i plony ziemi.

dozynki 2016 sylwia 18

fot. Ks. Czesław czyta Ewangelię / Sylwia Lipińska

Sołectwo Chwaszczyno, jako gospodarz dożynek, przygotowało teksty czytań liturgicznych i oprawę muzyczną Mszy Świętej, którą zapewnił Zespół Wokalny „Kaszubki”.

dozynki 2016 sylwia 16

fot. II czytanie prezentowane przez Teresę Makurat / Sylwia Lipińska

Po Eucharystii w asyście OSP Chwaszczyno i dętej orkiestry gminnej barwny korowód dożynkowy przeszedł na plac gminny za giełdą samochodową, gdzie odbyły się dalsze obchody Dożynek Parafialnych – VII Festynu Kaszubskiego.

dozynki 2016 sylwia 53

fot. Korowód dożynkowy w drodze na plac gminny / Sylwia Lipińska

Starości dożynek wraz z ks. Czesławem udali się na miejsce zabawy bryczką konną.

dozynki 2016 sylwia 43

fot. Przygotowywanie korowodu dożynkowego / Sylwia Lipińska

Na placu dożynkowo-festynowym rozpoczęła się część rekreacyjna niedzielnego programu. Imprezę prowadził Jacek Miąskowski z Dynamic Event, który raz po raz zachęcał zebranych do aktywnego udziału.

dozynki 2016 sylwia 76

fot. Obrzędy dożynkowo-festynowe na placu gminnym / Sylwia Lipińka

Na scenie pojawił się Zespół Wokalny „Kaszubki” z kierownikiem artystycznym Szymonem Chylińskim na czele, który zaprezentował blok kaszubskich piosenek.

dozynki 2016 karol 2

fot. Zespół Wokalny „Kaszubki”

Z Gminy Somonino przyjechała do nas grupa dzieci z Zespołu Folklorystycznego Mali Hopowianie, która tańcem i śpiewem przedstawiła regionalne utwory z Kaszub.

dozynki 2016 michal 101

fot. „Mali Hopowianie” na scenie / Michał Witt

Na scenie zawitały także Panie z KGW Chwaszczyno. Spośród wielu zainteresowań Panie z Chwaszczyna ćwiczą swoją sprawność ruchową w tańcu współczesnym.

dozynki 2016 michal 88

fot. Sekcja taneczna struktur KGW Chwaszczyno / Michał Witt

Jacek Miąskowski na poprawę deszczowych humorów upiekł z dzieciakami ogromnego torta, którego każdy mógł spróbować. Najmłodsi uczestnicy dożynek-festynu na kilka chwil zamienili się w prawdziwych cukierników.

dozynki 2016 michal 80

fot. Pieczenie ciasta w wykonaniu najmłodszych uczestników dożynek-festynu / Michał Witt

Co to za dożynki bez zmagań sportowo-rekreacyjnych? Nie mogłyby się one odbyć bez rzutu balotem siana. W tym roku w szranki stanęło kilkadziesiąt osób. Rywalizacja była tak zacięta, że o wygranej w kategorii rzutu panów zadecydowała dogrywka. Zwycięzcy zgarnęli telewizor i komplet garnków rzymskich.

dozynki 2016 michal 200

fot. Konkurs rzutu balotem / Michał Witt

Na Festynie Kaszubskim pojawili się także kabareciarze z Luzina. Kùńda tradycyjnie dał popis i zaprezentował skecze o relacjach damsko-męskich i zakończonych w niedzielę Igrzyskach Olimpijskich w Rio. Gagi w języku kaszubskim sprawiły, że nawet największy deszcz, który padał w tym momencie, nie zepsuł humorów wszystkich zebranych.

dozynki 2016 michal 255

fot. Kabareciarze kaszubscy z Luzina / Michał Witt

Do wspólnego śpiewu zachęciła Joanna Sakr, która przedstawiła znane covery w swojej interpretacji, zresztą bardzo ciepło przyjętej przez zebraną publiczność, co zostało wyrażone gromkimi brawami. Tak, mamy zdolnych, rodzimych artystów!

dozynki 2016 michal 279

fot. Występ Joanny Sakr / Michał Witt

Późnym wieczorem odbyło się losowane głównych nagród w loterii fantowej organizowanej przez Agnieszkę Klawikowską i KGW w Tuchomiu. Spośród ponad trzystu biletów wylosowano m.in. rower i tablet. Środki z loterii w całości zostaną przeznaczone rehabilitację małego Olafa, którego wspierano także na zeszłorocznych obchodach.

dozynki 2016 michal 297

fot. Organizatorzy dożynek-festynu podczas wręczania nagród / Michał Witt

W kolejnej części obchodów gościliśmy gwiazdy, które zaprezentowały muzykę taneczną i rozrywkową. Na scenie pojawiła się Weronika Korthals z zespołem. Wokalistka, która dała się poznać szerzej całej Polsce w programie „Szansa na sukces”, wykonała swoje najpopularniejsze utwory.

dozynki 2016 michal 352

fot. Weronika Korthals na Dożynkach Parafialnych – VII Festynie Kaszubskim w Chwaszczynie / Michał Witt

Jakby tego było mało, Jacek Miąskowski rozpoczął licytację różnych podarunków, z których to dochód również przeznaczono dla chorego chłopca. Dochód z licytacji i z loterii fantowej wyniósł ponad 4700 zł. Na obchody dożynkowo-festynowe można było przynieść nakrętki PET, które zostaną spieniężone i również przeznaczone na wsparcie leczenia Olafa. W niedzielę zebrano 90 kg nakrętek.

dozynki 2016 michal 299

fot. Licytacja ufundowanych przedmiotów na rzecz małego Olafa / Michał Witt

Dobroć ludzka nie ma granic. Część przedmiotów była licytowana kilkukrotnie, wszystko po to, aby pomóc małemu chłopcu. W pewnym momencie na scenie pojawiła się Pani Ewa Czeszejko-Sochacka z Centrum Nowoczesnej Neuroterapii „DiDiSi”, która obiecała Olafowi rehabilitację w wysokości 3000 zł.

Reprezentanci organizatorów Dożynek Parafialnych – VII Festynu Kaszubskiego wzięli udział w dożynkowo-festynowej edycji „Jaka to melodia?”. Walczyły ze sobą sołectwa z Chwaszczyna i Tuchomia. Niektóre utwory były nie lada zagwostką dla uczestników, jednak z większością poradzili sobie znakomicie. Walka była wyrównana, często zacięta, a wszyscy zostali obdarowani upominkami.

dozynki 2016 karol 155

fot. Organizatorzy dożynek-festynu podczas konkursu sołectw w zabawie „Jaka to melodia?” / Dominika Klawikowska

Powiadają, że Elvis nadal żyje. No oczywiście! Przyjechał do Chwaszczyna na dożynki i zaśpiewał ze swoją kapelą swoje najpiękniejsze rock&roll’owe kawałki. Była to niepowtarzalna okazja do zdobycia cennego autografu od jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów wszechczasów.

dozynki 2016 karol 167

fot. Elvis Presley śpiewa swoje najpopularniejsze hity

Świętowanie niedzieli skończyło się na zabawie tanecznej prowadzonej przez Jacka Miąskowskiego i Dynamic Event. Wspólnym tańcom i śpiewom nie było końca. Słowami utworu discopolowego „Co ma być, to będzie” zakończyły się drugie Dożynki Parafialne i VII Festyn Kaszubski w Chwaszczynie.

dozynki 2016 karol 232

fot. Wspólne zdjęcie na koniec imprezy tanecznej

Podczas dożynek-festynu można było m.in. zakupić ciasta u pań z KGW Tuchom i KGW Chwaszczyno, kupić miód z rodzimej pasieki i zobaczyć pracę pszczół, podziwiać mistrzowskie dzieła haftu kaszubskiego członkiń KGW Chwaszczyno, zdobyć certyfikat udzielania pierwszej pomocy, nad którym czuwali strażacy z OSP Chwaszczyno, własnoręcznie przygotować figurki kaszubskie, podziwiać dawne sprzęty rolnicze, przejechać się bryczką, skorzystać z darmowych dmuchańców i wiele, wiele innych.

dozynki 2016 karol 19

fot. Sprzedaż ciast i losów loterii fantowej przy stoisku KGW Tuchom

Jak zapowiadają organizatorzy, na kolejną edycję, miejmy nadzieję bardziej pogodną, zapraszają już w przyszłym roku!

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli organizację tegorocznych Dożynek Parafialnych – VII Festynu Kaszubskiego. Podziękowania składamy organizatorom, sponsorom i tym wszystkim, którzy od końca maja aż do ostatnich godzin trwania wspólnego dziękczynienia pomagali w przygotowaniu wspólnego przedsięwzięcia.

 

Lista darczyńców – fanty

Alexander – Dorota i Piotr Pundzis
Atom Trefl Sopot SA.
Barbara i Piotr Pospieszni
CYCLOSPORT – współsponsor roweru, nagrody głównej loterii fantowej
Delikatesy Spożywcze Lawaro
EKO – KRUSZ Anna i Sławomir Bergańscy
Elis Ali Eski – producent chałwy
Elmarco
Firma Goodding Małgorzata i Michał Pospieszni
Firma JURKOM Kominki
Gabinet Kosmetyczny Pure Beauty Justyna Młyńska
Hurtownia sportowa Marba
Hyperpharm Dorota Regosz Sp. J. „Apteka w Chwaszczynie”
IZIPAK
KOLANKO
Koło Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu
Marcopol – Anna i Jerzy Brzezińscy
Marszałek Województwa Pomorskiego
Modelscy Sport Club
Przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego
Radny Gminny Stanisław Groth
Radny Powiatowy Piotr Fikus
Restauracja GRYF
ROMERTOPF Importer Garnków Rzymskich z Chwaszczyna
Sabina Szlahs,
Salon masażu Body&Massage Katarzyna Kornalewicz
Salon Urody Zawsze Piękna
Stacja Obsługi „ALPA” w Chwaszczynie Paweł Dunst
Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby
Teresa i Ludwik Secke
Ubojnia Drobiu Gosz z Sierakowic – sklep mięsny w Chwaszczynie
Wydawnictwo Operon

Lista darczyńców – środki pieniężne

Anna Pstrągowska
Barbara i Michał Myszk
BS Tczew
Delikatesy Spożywcze, ul. Oliwska 145
Eko-Krusz
IZIPAK – współsponsor roweru, nagrody głównej loterii fantowej
Jurkom Jerzy Olszewski
K&L
KOLANKO
Lilan
Marcopol
Mirosław Nowak
Restauracja GRYF
SCROL
Stiasny SJ, ul. Gdyńska 94
Stormbringer Tomasz Ryłko

Organizatorami imprezy byli:
– parafia p.w. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie,
– Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Chwaszczynie,
– Dynamic Event Jacek Miąskowski,
– Sołtys i Rada Sołecka z Chwaszczyna,
– Sołtys i Rada Sołecka z Tuchomia,
– Koło Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu,
– Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie,
– Radni Gminy Żukowo z Chwaszczyna i Tuchomia,
– Radni Powiatu Kartuskiego z Chwaszczyna,
– Dworek „Oleńka” w Tuchomiu i państwo Pospieszni,
– OSP Chwaszczyno,
– Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie.

 

Zapraszamy do obejrzenia ogromnej galerii zdjęć z Dożynek Parafialnych – VII Festynu Kaszubskiego!

fot.: Dominika Klawikowska, Sylwia Lipińska, Michał Witt, Karol Krefta

 

 {gallery}dozynki-parafialne-vii-festyn-kaszubski{/gallery}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.