Podsumowanie zebrań sołeckich 2016 r.

Od końca sierpnia do końca września br. trwały zebrania sołeckie związane z określeniem przeznaczenia funduszu sołeckiego. W 21 spotkaniach udział wzięło 1186 osób, łącznie złożono 216 wniosków. Środki przeznaczone do dyspozycji sołectw w 2017 r. to 1 780 124,93 zł.

Najwięcej złożono wniosków inwestycyjnych – 94 projekty na łączną kwotę 1 403 836,60 zł. Znaczna część tej kwoty przeznaczona została na zakup i ułożenie płyt yomb na nieutwardzonych drogach poszczególnych sołectw.

Wniosków o charakterze społecznym było 66, a o dziesięć mniej złożono projektów dotyczących bieżących wydatków. Łączna kwota przeznaczona na realizację zadań społecznych to 205 551,06 złotych, a na realizację bieżących wydatków to około 170 tysięcy złotych. Projekty społeczne to przede wszystkim organizacja festynów, pikników rodzinnych, dożynek, imprez okolicznościowych typu Dni Dziecka, Dni Seniora, Mikołajki, ale także Dni Sportu, turniejów, rozgrywek i zawodów sportowych dla dzieci i młodzieży oraz zajęć sportowych w celu popularyzacji zdrowego stylu życia. Wydatki bieżące dotyczyły głównie zakupu kwiatów, urządzania terenów zielonych, tablic informacyjnych, urządzeń sportowych, doposażenia świetlic wiejskich. Najwięcej wniosków inwestycyjnych złożono w Baninie – 10, społecznych w Chwaszczynie – 11, a bieżących w Leźnie – 6.

W dwóch największych wsiach Gminy Żukowo, czyli w Baninie i Chwaszczynie uczestniczyło w zebraniu sołeckim odpowiednio 362 i 136 osób. We wsi Żukowo przybyło na spotkanie 90 mieszkańców, a w Borkowie 76. W Tuchomiu było 59 osób, a w Przyjaźni i Rębiechowie po 58 mieszkańców. 52 osoby uczestniczyły w zebraniu wiejskim w Niestępowie. W pozostałych miejscowościach liczba uczestników nie przekroczyła 50 osób.

Podczas zebrań sołeckich mieszkańcy omawiali także sprawy różne. Wśród najczęściej poruszanych tematów były drogi, progi zwalniające, lampy, chodniki, lustra na drogach, oznakowania, montaż tablic informacyjnych oraz częstsze kontrole policji w niektórych wsiach w godzinach porannych i popołudniowych ze względu na ruch samochodów ciężarowych.

 

Informacja prasowa
Gmina Żukowo
Beata Bujnowska-Kowalska

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.