Podsumowanie projektu „Wszystkie Kolory Świata” UNICEF.


{module do-reklamy-intertekst|none}

16 lutego 2012 roku w Szkole Podstawowej w Chwaszczynie, podczas balu karnawałowego dla klas I-III, odbyła się prezentacja charytatywnych laleczek uszytych w ramach projektu UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”. Dzieci i dorośli mogli, za symboliczną kwotę (minimum10 zł) „zaopiekować” się wybraną przez siebie laleczką. Dochód z imprezy przeznaczony został na pomoc dla dzieci w Sierra Leone.


Jest to niewielki kraj w Zachodniej Afryce, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, zamieszkały przez około 5 mln mieszkańców. Spośród nich, aż 40% stanowią dzieci poniżej 14 roku życia. W trwającej tam 11 letniej wojnie domowej zginęły tysiące osób. 53% mieszkańców Sierra Leone żyje poniżej granicy ubóstwa, 49% nie posiada dostępu do czystej wody. Najcięższy jest los dzieci: 20% z nich umiera przed 5 urodzinami, 20% dzieci nie mieszka z rodzicami biologicznymi.


Od 1985 roku UNICEF bardzo aktywnie pomaga Sierra Leone. Zapewnia dzieciom szczepienia, dożywianie, dostęp do wody pitnej i do edukacji. Jednak potrzeby długo jeszcze nie będą w pełni zaspo-kojone. Dlatego też akcja UNICEF „Wszystkie kolory świata” ma przyczynić się do zebrania środków na zakupienie szczepionek dla dzieci, specjalistycznych lodówek do ich przechowywania oraz skromnych gabinetów zabiegowych.


Uczniowie naszej szkoły, wspólnie z rodzicami, w oparciu o gotowy wykrój, szyli szmaciane laleczki. Dzieci same wybrały dla zrobionej przez siebie lalki imię, kraj pochodzenia, kolor skóry, strój odzwierciedlający tradycje i kulturę. Każda z nich ma swoją własną tożsamość – „akt urodzenia”. To nie tylko szmaciane laleczki – to symbole pomocy, które dzieci chciały udzielić innym dzieciom. Oprócz zebrania środków na ratowanie życia dzieciom z Afryki, celem tej akcji było kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, a także pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne.


Zaprezentowanych zostało, aż 60 laleczek. Mogliśmy podziwiać chłopców i dziewczynki z różnych stron świata. Zebraliśmy łącznie 685 zł. Kwota ta została przekazana na specjalne konto dedykowane zbiórce na rzecz dzieci w Sierra Leone.


Wszystkie laleczki były niepowtarzalne i unikatowe, jednak pragniemy w szczególności wyróżnić następujących twórców laleczek: Dawida Czemko, Agnieszkę Kulas, Alę Nehring oraz Magdę Plichtę.


Dziękujemy wszystkim rodzicom, nauczycielom oraz uczniom za zaangażowanie i finansowe wsparcie.


Małgorzata Kisiel

Dorota Bieszka

zdjęcia: Emilia Czerniawska

{gallery}szkola/unicef{/gallery}

{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.