Pierwsza Msza Święta Kaszubska w 2015 roku. Parafia Chwaszczyno.

 

W minioną niedzielę 18 stycznia br. o godz. 15:00 odbyła się pierwsza w tym roku Msza Święta Kaszubska. Eucharystii przewodniczył ks. Czesław Jakusz-Gostomski, proboszcz senior parafii w Chwaszczynie. Oprawę muzyczną i Liturgię Słowa przygotowały panie z Zespołu Wokalnego „Kaszubki”, które prowadzi Szymon Chyliński. Najważniejsze elementy Mszy Świętej były prowadzone w języku kaszubskim.

 

Pierwsze i drugie czytanie po kaszubsku przedstawiła Teresa Makurat. Psalm zaśpiewała Małgorzata Cyrocka, a modlitwę powszechną przeczytała Teresa Kreft.

 

Panie przy akompaniamencie akordeonowym zaprezentowały repertuar kolędowy:
„Szëmi mòrze, szëmi bór” (Jan Trepczyk), „Jezëskowa biżónka” (sł. i muz.: T. Fopke), „Twòje przińdzenié” (sł.: K. Jastrzębski, muz.: T. Fopke) oraz „Żegnôj swiat całi” (sł.: E. Pryczkowski, muz.: T. Fopke) oraz „Plac dlô Ce” (sł. i muz.: K. Jastrzębski). Większość z tych kolęd została napisana przez rodzimych autorów należących do ZK-P Chwaszczyno.

 

W tym roku to właśnie „Kaszubki” rozpoczęły cykl Mszy Świętych Kaszubskich w parafii w Chwaszczynie. Na początku roku odbyło się robocze spotkanie członków ZK-P z Chwaszczyna i Tuchomia, na którym ustalono harmonogram dot. zaangażowania poszczególnych grup w organizację Eucharystii z elementami języka kaszubskiego. W tym roku usłyszymy jeszcze: Zespół Wokalno-Instrumentalny „Stolem”, chór „Strzelenka” z Tuchomia, Rodzinę Fopke, Gminną Orkiestrę Dętą GOK Żukowo oraz dzieci ze szkoły w Chwaszczynie i w Tuchomiu w przygotowaniu Liturgii Słowa.

 

Kolejną Mszę Świętą Kaszubską przygotują również „Kaszubki”. W tym roku panie z Chwaszczyna usłyszymy jeszcze trzy razy.

 

 


 

O Mszach Świętych z elementami języka kaszubskiego.

 

Msze Święte Kaszubskie w parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie odbywają się od 2004 roku. Tegoroczna styczniowa Eucharystia była 133. odprawianą w chwaszczyńskim kościele. Pomysłodawcą kaszubskich Mszy Świętych jest Tomasz Fopke, były prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Chwaszczynie, obecnie członek zarządu. Przez lata zgromadziło się ponad stuosobowe grono wiernych zaangażowanych w organizację takich Mszy Świętych. Dzięki nim i potrzebie grupowego ćwiczenia śpiewu kaszubskich pieśni religijnych, powstały nowe zespoły muzyczne: „Kaszubki” z Chwaszczyna i chór „Strzelenka” z Tuchomia. Co miesiąc inna grupa przygotowuje oprawę liturgiczną: czytania, modlitwę wiernych, śpiewy międzylekcyjne i pieśni. Obok „Kaszubek” i „Strzelenki” w Mszach Świętych czynny udział biorą: Zespół Wokalno – Instrumentalny „Stolem”, Gminna Orkiestra Dęta GOK Żukowo, młodzież i dzieci szkolne uczące się języka kaszubskiego, panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Chwaszczyna i Tuchomia oraz zrzeszeńcy, którzy koordynują kolejne roczne cykle Mszy Świętych.

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.