Pierwsza Gminna Rada Organizacji Pozarządowych na Pomorzu.

 

W środę 26 marca 2014 r. w Żukowie na Sali konferencyjnej w tutejszego UG spotkało się ponad 20 przedstawicieli Organizacji Pozarządowych z terenu gminy Żukowo. Grupa inicjatywna pod przewodnictwem Marka Świeczkowskieo już w grudniu 2013 roku powołała tymczasową Radę OP Gminy Żukowo, której celem było powołanie Gminnej Rady OP oraz wyłonienie Prezydium, które będzie wspólną reprezentacją organizacji działających na terenie Gminy oraz przyjęto regulamin Rady.

 

W skład prezydium powołano 11 osób , które spośród siebie wybiorą przewodniczącego, zastępców i sekretarza na spotkaniu zaplanowanym na koniec kwietnia 2014 roku. Członkiem Rady OP może być przedstawiciel każdej organizacji działającej na terenie gminy. Kadencja wybranego Prezydium trwa 3 lata. Członkowstwo w Radzie jak i Prezydium jest całkowicie społeczne, nie ma również jakichkolwiek składek członkowskich. Do Prezydium weszli: Marek Świeczkowski, Ludwik Breza, Wojciech Kankowski, Piotr Fikus, Katarzyna Byczkowska, Janusz Stoppa, Bogumiła Bistroń-Malek, Urszula Sobiecka, Grzegorz Tokarski, Leszek Kulesza, Michał Stencel

 

Jednym z pierwszych wniosków jakie przyjęto, było żądanie upublicznienia prac komisji opiniujących wnioski o dotacje z budżetu gminy oraz o przyjęcie jasnych i przejrzystych kryteriów oceny wniosków o granty gminne. Właśnie sprawy pozyskiwania środków na działalność OP z różnych źródeł zdominowały dyskusję na pierwszym zebraniu, członkowie organizacji przekazywali swoje doświadczenia i problemy z wnioskami dotacyjnymi i ich późniejszym rozliczaniem. Padały również wątpliwości czy zawsze brane są przy rozpatrywaniu wniosków dotacyjnych wzglądy czysto merytoryczne. W odpowiedziach inicjatorzy powołania Gminnej Rady Organizacji Pozarządowych wyraźnie podkreślano, że między innymi dlatego powstała taka Rada aby ten stan zmienić, oraz aby organizacje miały swego rodzaju forum wymiany doświadczeń i wspólnego pilnowania aby OP były podmiotem, a nie przedmiotem w polityce władz samorządowych.

 

Gośćmi Rady byli: przedstawiciel wojewódzkiej ROP Jerzy Podymiak oraz Izabela Małycha pełnomocnik burmistrza Gminy Żukowo ds. Organizacji Pozarządowych.

 

Rada2
na zdj. Piotr Fikus – mieszkaniec Chwaszczyna- jeden z członków prezydium Rady Organizacji Pozarządowych

 

 

 

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.