Pątnicy z parafii Chwaszczyno X raz u Królowej Kaszub. Fotorelacja z pielgrzymki do Sianowa [foto]

 

Poprzez lasy i pola, góry i doliny, podczas śpiewu i modlitwy, w słońcu i w deszczu pielgrzymi z intencjami podążali do Sianowa. W tym roku pątnicy z Chwaszczyna po raz dziesiąty kłaniali się Matce Bożej Sianowskiej – Królowej Kaszub. Pielgrzymka trwała dwa dni: w sobotę 18 lipca pielgrzymki wędrowali do Sianowa, a w niedzielę 19 lipca po sumie odpustowej w Sanktuarium Sianowskim wracali do Chwaszczyna.

 

Jubileuszowa pielgrzymka liczyła 180 osób, a tworzyli ją mieszkańcy Chwaszczyna, Tuchomia, Gdańska-Osowej, Karczemek, Kaczych Buków oraz goście m.in. z Czeczewa, Warzna, Rumi, czy Redy. Pielgrzymce towarzyszyła orkiestra dęta z Bojana. Grupę pielgrzymkową prowadzili na zmianę ks. proboszcz Piotr Gruba i ks. wikariusz Łukasz Szymanowski.

 

Pielgrzymka wyruszyła w sobotę 18 lipca po porannej Eucharystii. Podczas drogi wierni uczestniczyli w modlitwach: śpiewano Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, Litanię Loretańską, czy różaniec i Anioł Pański. Marsz pątników przeplatany był licznymi śpiewami: podejmowano pieśni kaszubskie z płyty pielgrzymkowej „Wanoga do Bòga”, a także pieśni i piosenki religijne w języku polskim. Całość rewelacyjnie uzupełniała 20-osobowa orkiestra dęta z Bojana i panie na gitarze.

 

Pielgrzymi mieli okazję wysłuchać rozmowy z siostrą zakonną nt. zakonów żeńskich. Religijną lirykę przygotowała p. Sabina Szlahs. Pątnicy już tradycyjnie zaznali wspaniałej gościnności w parafiach w Czeczewie i Pomieczynie. Ci piersi bardzo licznie dołączyli do chwaszczyńskiej pielgrzymki z ks. Józefem Kuchtą na czele. Podczas przerw pielgrzymi oprócz odpoczynku mogli zrelaksować się przy koncertach orkiestry. Do Królowej Kaszub pątnicy dotarli o godz. 16:10. Nasi parafianie wzięli udział w Mszy Świętej o godz. 19:00, która rozpoczęła sianowski odpust.

 

Następnego dnia, tj. w niedzielę 19 lipca, pielgrzymi z Chwaszczyna uczestniczyli w uroczystej sumie odpustowej sprawowanej przez ks. bpa Ryszarda Kasynę. Po niej udali się w drogę powrotną. Trasa do Chwaszczyna nie była już tak przyjemna, jak w sobotę. Pielgrzymi niemal całą drogę szli w obfitym deszczu. Liczna grupa parafian przywitała chwaszczyńskich pątników przy kościele o godz. 21:00. Na końcu odśpiewano Zapada Zmrok, a ksiądz proboszcz podziękował wszystkim za uczestnictwo i zaangażowanie.

 

Trasa pielgrzymki była następująca: z placu przy kościele w Chwaszczynie ulicami: Oliwską w stronę Kielna, przy stacji benzynowej w Karczemkach w stronę Warzna, potem przez Czeczewo do Kłosowa, dalej przez Trzy Rzeki, Rąb do Pomieczyna. Następnie przez Hejtus, Smolne Błoto, Sianowską Hutę, Kolonię do Sianowa.

 

{module google reklama right}

 {gallery}2015/2015-07/Pielgrzymka-2015{/gallery}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.