Parafia Chwaszczyno pielgrzymowała do Sianowa

 

Około 140 osób na czele z ks. Proboszczem Piotrem Grubą wyruszyło na XII Pieszą Pielgrzymkę z Chwaszczyna do Sianowa. Pątnicy w sobotę przywitali figurę Matki Bożej Królowej Kaszub, a w niedzielę uczestniczyli w uroczystej sumie odpustowej, aby następnie wyruszyć w drogę powrotną do Chwaszczyna.

Pielgrzymi z parafii w Chwaszczynie udali się do Sianowa już po raz dwunasty. Pątników na malowniczej kaszubskiej trasie prowadził ks. Proboszcz Piotr Gruba. Trasa pielgrzymki wiodła z placu przy kościele w Chwaszczynie ulicami: Oliwską w stronę Kielna, przy stacji benzynowej w Karczemkach w stronę Warzna, potem przez Czeczewo do Kłosowa, dalej przez Trzy Rzeki, Rąb do Pomieczyna, następnie przez Hejtus, Smolne Błoto, Sianowską Hutę i Kolonię do Sianowa.

sianowo 2017 28

Pielgrzymi z parafii w Chwaszczynie / fot. Janina Stefanowska, kartuzy.naszemiasto.pl

Pielgrzymka wyruszyła z Chwaszczyna po porannej sobotniej Mszy Świętej. Tradycyjnie w kościele w Czeczewie i w Pomieczynie pątnicy zatrzymali się na przygotowany przez parafie poczęstunek. Liczna grupa z Czeczewa na czele z ks. Proboszczem Józefem Kuchtą dołączyła do chwaszczyńskich pielgrzymów.

Podczas pielgrzymkowego marszu pątnikom towarzyszyła ponad 20-osobowa orkiestra z Bojana, która dotrzymywała kroku, rytmu i melodii. Z pewnością pielgrzymów nie zawiodła pogoda. Było słonecznie, ale nie upalnie, a lekki wiatr dodawał pątnikom rześkości.

sianowo 2017 12

Orkiestra dęta z Bojana towarzysząca chwaszczyńskim pątnikom / fot. Janina Stefanowska, kartuzy.naszemiasto.pl

Pielgrzymi do Sianowa dotarli około godziny 16:30, gdzie powitali Matkę Boską radosnym tańcem feretronu. Część z nich została na wieczornej Eucharystii rozpoczynającej wielki odpust w Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub, a część wróciła autokarem do domu.

sianowo 2017 22

Przywitanie Matki Boskiej Sianowskiej „pokłonem” feretronu / fot. Janina Stefanowska, kartuzy.naszemiasto.pl

Następnego dnia w niedzielę pielgrzymi uczestniczyli w Pontyfikalnej Sumie Odpustowej, której przewodniczył ks. Biskup Ryszard Kasyna, ordynariusz diecezji pelplińskiej.

Po uroczystej Eucharystii pielgrzymi przygotowali się do drogi powrotnej do swoich parafii. Pątnicy z Chwaszczyna dotarli na miejsce przed godz. 22. Trud pielgrzymi zakończyli krótkim koncertem orkiestry dętej z Bojana, która od kilka lat towarzyszy chwaszczyńskiej parafii podczas pieszej pielgrzymki.

sianowo 2017 3

Feretrony podczas Pontyfikalnej Mszy Świętej Odpustowej w Sianowie / fot. Janina Stefanowska, kartuzy.naszemiasto.pl

Fotografie dzięki uprzejmości Pani Janiny Stefanowskiej z portalu kartuzy.naszemiasto.pl. Dziękujemy!

Więcej o odpuście sianowskim na stronie kartuzy.naszemiasto.pl:
Procesja Pontyfikalna
Pontyfikalna Suma Odpustowa
Wierni na placu pielgrzymkowym
Parafia w Chwaszczynie wchodzi do Sianowa – film

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.