Ołtarz główny znika na pół roku.

 

W związku z pracami konserwatorskimi nasz główny ołtarz w parafii w Chwaszczynie zostanie rozebrany i poddany renowacji. Będzie w pracowni konserwatorskiej około pół roku.

 

Oto opis ołtarza z chwaszczyńskiego kościoła:

 

Zanim około 1980 roku postawiono nowy ołtarz w kształcie stołu (bez specjalnych ozdób), dostosowując się do wymagań zreformowanej liturgii, większość nabożeństw odprawiano przy głównym ołtarzu, który zajmuje centralne miejsce w prezbiterium. Ten barokowy, drewniany, rzeźbiony ołtarz pochodzący z XVII w. ma dwie kondygnacje. W pierwszej umieszczony jest obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem na lewym ręku i stojącym obok małym Janem Chrzcicielem (kopia obrazu Rafaela „Madonna della Seggiola”). W drugiej kondygnacji znajduje się obraz św. Marii Magdaleny, przedstawionej jako pokutnica, w jaskini, z książką i trupią czaszką. Po bokach występują dwie rzeźbione figury, po prawej św. Bernarda, a po lewej św. Rocha. Na szczycie ołtarza znajduje się Chrystus na krzyżu (krucyfiks z XV w.) wśród dwóch aniołów. Metalowe tabernakulum znajdujące się wewnątrz obudowy będącej integralną częścią ołtarza pochodzi z 1950 roku.

 

Za obrazem w pierwszej kondygnacji umieszczona jest gotycka figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, rzeźbiona w drewnie, wysokości 56cm, która w 1928 roku została zabrana do Pelplina, ponieważ wówczas uszkodzona nie była wystawiana w kościele chwaszczyńskim. Podczas wojny figurka zaginęła. Odnalazł ją ks. infułat Antoni Liedtke, ówczesny diecezjalny konserwator dzieł sztuki sakralnej. Przechowano ja i odnowiono w Muzeum Diecezjalnym. W 1974 roku wróciła do parafii. Odsłaniana jest podczas każdej niedzielnej Mszy Świętej o godz. 10:30 oraz na święta maryjne i ważne uroczystości parafialne.

 

Ołtarz w całej okazałości wróci prawdopodobnie przed świętami Wielkanocy.

 

Opracowanie: Parafia Chwaszczyno

 

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.