Od 1 lipca nowe zasady segregacji śmieci. Co i od kiedy się zmieni?

Od 1 lipca 2017 r. obowiązuje na terenie całego kraju Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO). Gminy na wprowadzenie zmian mają czas do 2021 roku. W żukowskim samorządzie nowe zasady będą wprowadzane stopniowo, począwszy od 1 kwietnia 2019 roku.

 

Z dniem 1 lipca 2017 r. zostały wprowadzone nowe regulacje w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Od tej pory odpady są dzielone na 4 frakcje:
• do pojemnika/worka niebieskiego trafia papier,
• do zielonego – szkło,
• do żółtego – metale i tworzywa sztuczne,
• a do brązowego – odpady ulegające biodegradacji.

Ministerstwo Środowiska wprowadziło okres przejściowy ze względu na konieczność wygaszenia już obowiązujących umów z firmami odbierającymi odpady. Oznacza to, że wprowadzenie nowych zasad segregacji odpadów w naszej gminie Żukowo będzie odbywało się w terminach uzależnionych od czasu zakończenia tych umów – czyli z dniem 1 kwietnia 2019 roku, jednakże w terminie nie dłuższym niż do dnia 30.06.2021 r.

Natomiast zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, wszystkie pojemniki na odpady niespełniające wymogów wspomnianego rozporządzenia (czyli nie są we właściwych kolorach), które mieszkańcy nabyli przed dniem 1 lipca 2017 r., należy oznaczyć napisami:
• dla papieru – PAPIER,
• dla szkła – SZKŁO,
• dla tworzywa sztucznego – METALE i TWORZYWA SZTUCZNE,
• dla odpadów ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów – „BIO”,
• dla pozostałości po segregacji – ODPADY ZMIESZANE.

W przypadku odpadów niesegregowanych należy posiadać pojemnik koloru czarnego z napisem – ODPADY NIESEGREGOWANE.

Taki sposób oznakowania będzie obowiązywał w okresie przejściowym do czasu zakończenia umów z firmami na odbiór odpadów tj. do dnia 1 kwietnia 2019 r. lecz nie dłużej niż do dnia 30.06.2021 r. Po tym terminie będzie wymagana właściwa kolorystyka. Właściciele nowych nieruchomości już są zobowiązani zaopatrzyć się w pojemniki zgodnie z obowiązującą od dnia 1 lipca 2017 r. kolorystyką.

 pdfSposób segregacji w gminie Żukowo5.58 MB

nadesłane: Beata Bujnowska-Kowalska
opracowanie: Karol Krefta

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.