Ochotnicza Straż Pożarna w Chwaszcznie podpisała umowę na dostawę nowego samochodu pożarniczego

Dzięki zaangażowaniu lokalnych przedsiębiorców, samorządu terytorialnego i budżetu państwa udało się sfinalizować procedurę zawarcia umowy o dostawę nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla tutejszej jednostki. Krótki opis parametrów pojazdu  i przygotowań do jego pozyskania przedstawia niniejszy artykuł.

Ochrona przeciwpożarowa stanowi niezmiernie istotny element zapewnienia bezpieczeństwa naszych mieszkańców oraz odwiedzających nas gości. Oprócz czynnika ludzkiego, wyszkolonych druhów – strażaków, współcześnie pojawiające się zagrożenia wymagają aby jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wyposażone były w wysokospecjalistyczny sprzęt, zapewniający nie tylko bezpieczną pracę ratownikom ale przede wszystkim maksymalną skuteczność wykonywanych czynności ratowniczo-gaśniczych.

Już od niemal 25 lat służby w naszej jednostce samochodu typu Star 244, kierowcy i mechanicy ze szczególna pieczołowitością dbają o jego wysoki stan techniczny. Jednak upływ czasu, w połączeniu ze zmieniającymi się warunkami służby strażackiej sprawiły, że samochód przestał spełniać wymagania stawiane aktualnie pojazdom podobnego typu. Z tej przyczyny, od kliku lat czyniliśmy starania o jego wymianę na nowy.
Wysiłki nasze oraz zaangażowanie wielu ludzi dobrej woli, którym leży na sercu bezpieczeństwo mieszkańców Chwaszczyna i okolic sprawiło, że w sierpniu tego roku podpisaliśmy umowę na dostawę nowoczesnego średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego.

MBAtego 1 1Zakup tak specjalistycznego pojazdu wymaga jednak ogromnych jak na nasze warunki nakładów finansowych. W związku z powyższym wystąpiliśmy w pierwszej kolejności z wnioskami do budżetów jednostek samorządowych, które zostały rozpatrzone pozytywnie przez przyznanie dotacji w kwocie 550.000zł z gminy Żukowo i 50.000zł z powiatu Kartuzy. Uzyskanie promes samorządowych pozwoliło na skierowanie dalszych wniosków do centralnego budżetu państwa, w zakresie dotyczącym organizacji Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Urzędowy bieg naszym wnioskom nadały kolejno Komenda Powiatowa PSP w Kartuzach oraz Komenda Wojewódzka PSP w Gdańsku. Po przeprowadzeniu stosownej procedury przyznano nam dotację z KSRG w kwocie 150.000zł.

Poczynienie zakupu nowego pojazdu dla OSP w Chwaszczynie zostało jednak zagrożone, z uwagi na niewystarczającą ilość zabezpieczonych środków samorządowych i państwowych. W tej trudnej sytuacji z pomocą przybyły instytucje oraz lokalni przedsiębiorcy z naszego regionu. W okresie kolejnych dwóch tygodni otrzymaliśmy od nich darowizny w łącznej wysokości 164.500,00zł. Indywidualnej wpłaty dokonał także jeden z naszych druhów wraz z rodziną.

Dzięki tym wpłatom udało się skutecznie i terminowo rozpisać przetarg na dostawę nowego samochodu. Co więcej, darowizna w tej wysokości pozwoliła na tak znaczne podniesienie wymagań technicznych pojazdu i zainstalowanego w nim sprzętu, że będzie to jeden z najlepiej wyposażonych samochodów typu GBAM powiatu kartuskiego. Pojazd marki Mercedes Benz Atego wyposażony w silnik o mocy 220kW, spełniający normy ochrony środowiska Euro 6 z uterenowionym podwoziem o napędzie 4×4 wyposażony będzie miedzy innymi w zbiornik wodny o pojemności 4.350 litrów, dwuzakresową autopompę, wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia, układ zraszaczy, wyciągarkę elektryczna oraz przenośne centrum pianowe.

Umowa z wyłonionym wykonawcą, podpisana dnia 30 sierpnia 2018 roku winna być zrealizowana w terminie kolejnych 90 dni. Z tego miejsca chcielibyśmy wyrazić naszą ogromną wdzięczność włodarzom Gminy Żukowo, panu burmistrzowi Wojciechowi Kankowskiemu, przewodniczącemu rady miejskiej panu Witoldowi Szmidtke, radnym Jackowi Fopke, Mirosławowi Nowakowi oraz Stanisławowi Groth za ogromna przychylność i wsparcie w przeznaczeniu środków budżetowych na powyższy zakup. Dotacja powiatu kartuskiego zapewne nie miałaby miejsca gdyby nie zaangażowani pana Piotra Fikusa, naszego reprezentanta w radzie powiatu, na którego zawsze możemy liczyć w trudnych sytuacjach oraz naszego druha także radnego powiatowego Tomasza Fopke. Nie sposób wyrazić słowami wdzięczności, która należy się naszym wspaniałym lokalnym przedsiębiorcom z Chwaszczyna, Tuchomia i Pępowa. To dzięki ich szybkiej reakcji i znacznemu zaangażowaniu finansowemu udało się przeprowadzić procedurę przetargową, bez obaw o zdolność pełnego pokrycia kosztów zakupu nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Za partycypację w kosztach dziękujemy też władzom centralnym zarządzającym Krajowym Systemem Ratowniczo-Gaśniczym, a przede wszystkim Komendantowi Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach bryg. Romualdowi Pitule oraz Nadleśniczym Lasów Państwowych z Kolbud i Gdańska.

Jesteśmy pewni, że nowy pojazd, który już niedługo stanie w boksie garażowym naszej remizy będzie nie tylko powodem do dumy ale przede wszystkim będzie skutecznym narzędziem w rękach doświadczonych i wyszkolonych strażaków – ochotników niosących bezinteresowną pomoc w ratowaniu życia, zdrowia i mienia wszystkich potrzebujących.

Zachęcamy także mieszkańców naszej miejscowości, którzy podobnie jak my czują potrzebę niesienia pomocy, podnoszenia swoich kwalifikacji oraz spełniania się w roli ratownika do wstępowania w nasze szeregi. Drzwi do remizy są zawsze szeroko otwarte.

Ze strażackim pozdrowieniem

opracował
sekretarz zarządu
OSP Chwaszczyno
druh Krzysztof Glaza

fot. nadesłane OSP Chwaszczyno

 

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.