Nowy paschał w kościele

Podczas liturgii wielkanocnej na początku mszy św. rezurekcyjnej poświęcone zostają ogień i woda. Od ognia zapalana jest świeca paschalna, która przez cały okres wielkanocny oraz w czasie chrztów i pogrzebów będzie płonąć. Nasza parafia jako jedna z niewielu wśród całej archidiecezji poszczycić się może prawdziwym paschałem z wosku pszczelego.

Począwszy od 2004 roku już po raz 13 w naszym kościele parafialnym zapłonie świeca wykonana z w 100 % z wosku pszczelego. Na jej wyprodukowanie zużywa się 12 kg wosku pszczelego. Taką ilość wosku wytwarza przez okres całego swojego krótkiego życia (pszczoła robotnica żyje około 4-6 tygodni) około 30 tysięcy pszczół. Świeca paschalna została ofiarowana podczas uroczystej mszy św. 2 lutego w uroczystość MB Gromnicznej.

Po zakończonej mszy św. 2 lutego poczet sztandarowy udał się na miejsce pochówku wieloletniego prezesa Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni śp. Antoniego Pietraszko. Podczas spotkania po mszy św. zaprezentowana została wykonana przez jednego z pszczelarzy gablota do przechowywania sztandaru koła. Dzięki gablocie sztandar jest odpowiednio wyeksponowany oraz należycie przechowywany w pozycji wiszącej.

Rejonowe Koło Pszczelarzy w Gdyni zrzesza wielu członków z Gdyni, ale również z terenów gminy Żukowo oraz ościennych. Liczy obecnie 71 członków, którzy posiadają około 1400 rodzin pszczelich. Działalność koła została wznowiona po wojennej przerwie w 1946 roku. Obecnie prezesem koła jest Ryszard Voss.

Wojciech Albecki

 

{unitegallery duze2 catid=14}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.