„Nowa Kielnieńska” – aspekt chwaszczyński

W lutym br. przedstawiciele sołectwa Chwaszczyno zwrócili się do wiceprezydenta Gdańska Pana Wiesława Bielawskiego w sprawie organizacji spotkania informacyjnego w zakresie Nowej Kielnieńskiej (część Trasy Zielonej), która ma zostać włączona do „Węzła Chwaszczyno”. W uzasadnieniu napisaliśmy wówczas, że „Mieszkańcy oczekują rzetelnej informacji nt. planowanej trasy, tym bardziej, że jesteśmy w trakcie omawiania „Węzła Chwaszczyno” i Trasy Kaszubskiej oraz OMT. Bardzo nam zależy aby ww. inwestycje móc maksymalnie skoordynować już na etapie planowania i stworzyć możliwość uwzględnienia uwag mieszkańców”

W odpowiedzi na nasze pismo 7 kwietnia doszło do spotkania kierownictwem Biura Rozwoju Gdańska. Sołectwo Chwaszczyno i Gminę Żukowo reprezentował Wiceburmistrz Tomasz Szymkowiak, Sołtys Jolanta Wiercińska, Radny Jacek Fopke, Pan Wojciech Zalewski (Osiedle Angielskie) oraz Pan Przemysław Ossowski (Kaszubska Droga).

Pani Kierownik Karolina Aszyk omówiła zakres planowanej „Trasy Zielonej”, ze szczególnym uwzględnieniem jej odcinka „Nowa Kielnieńska”. W chwili obecnej Miasto Gdańsk czyni starania o pozyskanie środków na jej realizację, sam projekt jest na etapie koncepcji. Trasa planowana jest w układzie dwa pasy w każdym kierunku, ale może również powstać po jednym pasie.

 

nowa kielnienska spotkanie 3

 

W trakcie dyskusji poruszona była kwestia klasy ul. Kukawki (zbiorcza, czy lokalna, jak jest w chwili obecnej) alternatywnego rozwiązania ul. Myśliborska (trudne uwarunkowania techniczne), generalnie ewentualnych „łączników” dotychczasowej DW 218 z nowoprojektowaną trasą. Mieszkańcom „Osiedla Angielskiego” zależy aby dojazd do „Węzła Chwaszczyno” był oddalony od ich zabudowań. Ważne również aby nie dochodziło do zatorów/korków na zjazdach, stąd troska o ich wyższą klasę techniczną i skrzyżowania w formie ronda. .Ponadto poruszono kwestię deklaracji GDDKiA, po spotkaniu z mieszkańcami z grudnia 2015 r., która w przypadku późniejszej realizacji ul. Nowej Kielnieńskiej planuje, na podłączeniu tymczasowego łącznika do węzła „Chwaszczyno”, zaprojektowanie tymczasowego ronda. Może to „tymczasowe” rozwiązanie powinno być dodatkowym „stałym” elementem tego ważnego układu komunikacyjnego?

 

Wiceburmistrz Tomasz Szymkowiak wskazał, że Gmina Żukowo przystąpiła do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obszarze „Węzła Chwaszczyno” . Aby prace planistyczne mogły być kontynuowane konieczne są dokładne ustalenia co do zakresu Trasy Kaszubskiej.

 

Wszyscy zebrani wyrazili wolę dalszej współpracy, która być może w najbliższej przyszłości przerodzi się w realne partnerstwo samorządów Gdańska, Gdyni i Gminy Żukowo przy udziale GDDKiA oraz Zarządu Dróg Wojewódzkich. Z punktu widzenia interesu Chwaszczyna takie partnerstwo byłoby bardzo pożądane, gdyż mogłoby posłużyć dodatkowo jako forum dla dyskutowania całego „Węzła Chwaszczyno”. Wydaje się bardzo istotne aby w ramach tego partnerstwa opracować jedną koncepcję dla „Nowej Kielnieńskiej” co z całą pewnością ułatwiłoby dalsze prace planistyczne wszystkich samorządów.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w spotkaniu.

Jolanta Wiercińska
Jacek Fopke

Fot. Jolanta Wiercińska

Szerzej o Nowej Kielnieńskiej w kontekście rozwoju metropoli: kliknij

 

nowa kielnienska spotkanie 2

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.