Nie masz na domu tabliczki z numerem i nazwą ulicy? Możesz zapłacić mandat.

 {module do-reklamy-intertekst|none}

Pewnie większość czytających nie zdaje sobie do końca sprawy, że od dnia 6 czerwca 2013 r. istnieje obowiązek umieszczania na domu poza numerem porządkowym nieruchomości, także nazwę ulicy, pod rygorem kary nawet do 250 zł.

 

Kiedyś wystarczał sam numer budynku ale ustawa z 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej (Dz.U.  Nr 76, poz. 489 z późn. zm.)  wprowadziła zmiany w „Prawie geodezyjnym i kartograficznym” (tekst jednolity Dz.U. z 2010r., nr 193, poz. 1287 z późn. zm.), w których dookreśliła, że na tabliczce w miejscowościach posiadających ulice umieszcza się oprócz numeru porządkowego również nazwę ulicy. W miejscowościach nie posiadających ulic oprócz numeru porządkowego umieszcza się nazwę miejscowości.

 

Tabliczka z numerem porządkowym powinna być umieszczona w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku. W przypadku gdy budynek położony jest w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczkę z numerem porządkowym umieszcza się również na ogrodzeniu.

 

Ustawa zmieniająca przepisy weszła w życie 7 czerwca 2010 r. (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20100760489) ale w art. 34 ustawodawca dał 3 lata na dostosowanie się do nowych wymagań, w związku z tym dotychczasowe tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, niespełniające wymogów wynikających z art. 47b. ust. 1 i 2 ustawy z dnia 17 maja 1989r. „Prawo geodezyjne i kartograficzne” utraciły ważność z dniem 7 czerwca 2013 roku.

 

Obowiązek umieszczenia tabliczki należy do właścicieli nieruchomości zabudowanych lub innych osób, które takimi nieruchomościami władają, a są uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków.

 

Ustawa nie narzuca koloru, wielkości oraz wzoru tabliczki, jedynie zobowiązuje do umieszczenia na niej numeru budynku, nazwy ulicy bądź miejscowości.

 

Ustawodawca doprecyzował przepisy o właściwe oznaczenie nieruchomości poprzez umieszczenie na nieruchomościach numerów porządkowych z wyraźną nazwą ulicy, czy miejscowości aby ułatwić lokalizację danego budynku, co w następstwie ma wpływ na nasze bezpieczeństwo. Brak właściwej tabliczki z numerem porządkowym może powodować trudności z dotarciem pod wskazany adres miedzy innymi służb ratowniczych.

 

Zgodnie z art. 64 § 1 Kodeksu wykroczeń (tekst jednolity Dz. U. z 2013r, poz. 482), kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany. Dodatkowo § 2 mówi że „tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości”.

 

Michał Witt

 

{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.