Najwyższy dochód ze wszystkich gmin w powiecie kartuskim – 104,5 miliona złotych

 

Gmina Żukowo posiada najwyższy dochód ze wszystkich gmin w całym powiecie kartuskim – 104,5 miliona złotych!

13 lutego 2014 r. w UG Żukowo odbyło się spotkanie burmistrza z przedsiębiorcami Gminy Żukowo. Na spotkaniu została przedstawiona strategia gminy Żukowo, omówione zostały plany związane z rozwojem przedsiębiorczości, a także został przedstawiony stan finansów gminy przez skarbnik Lucynę Cybulę.

 

Według raportu gmina Żukowo posiada najwyższy dochód ze wszystkich gmin w całym powiecie kartuskim. Dochody budżetu sięgnęły w tym roku 104,5 milionów, a wydatki szacuje się na 115,5 milionów. Z tytułu podatków, opłat i udziałów od osób fizycznych zanotowano dochów w wysokości 52 milionów złotych. Podatek od nieruchomości dał 17,5 miliona, w tym 9 milionów od osób prawnych.

 

Wciąż obserwowana jest tendencja wzrostowa, co można tłumaczyć napływem ludności do gminy, a także wysokim zainteresowaniem gminą Żukowo jako miejscem prowadzenia działalności. Duży efekt wywołały apele burmistrza do mieszkańców, którzy są niezameldowani w gminie, ale mogą wskazać w PIT-cie rozliczeniowym gminę Żukowo, jako miejsce zamieszkania. W tym roku burmistrz również będzie apelował do mieszkańców w tej sprawie.

 

Wśród wydatków zaplanowanych na 2014 rok blisko 30 % stanowią inwestycje. Dominują wśród nich wydatki na oświatę – największą inwestycją jest budowa szkoły w Baninie (w tym roku przeznaczono na nią 14 200 000, choć pamiętajmy, że udało się do tej pory uzyskać 4 000 000 zł wsparcia dla tej inwestycji ze środków budżetu centralnego).

 

6 milionów pochłoną w tym roku drogi – między innymi budowa ulicy Armii Krajowej łączącej Żukowo z Pępowem. W tym przedsięwzięciu pomaga z kolei Urząd Wojewódzki – Gmina Żukowo otrzyma 2,5 miliona złotych (połowę) w ramach tzw. „schetynówki” dotacji na budowę.

 

Wśród inwestycji ważną część zajmują także wodociągi i kanalizacja, na które zabezpieczono 3,5 mln złotych. Jak wspomniał burmistrz, pamiętajmy, że budowa kanalizacji to wciąż wyzwanie dla naszej gminy. Do tej pory udało się skanalizować ok. 35 procent gospodarstw, dlatego jest to bardzo aktualny temat wymagający nakładów pieniędzy i pracy.

 

Cały artykuł na: http://zukowo.pl

 

autor:Sylwia Kubryńska/zukowo.pl

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.