Najstarszy (stażem) sołtys w Gminie Żukowo.

 

Zbigniew Lidzbarski jest najdłużej sprawującym swoją funkcję sołtysem w Gminie Żukowo. O służbie włodarza wsi Tuchom opowiedział udzielając krótkiego wywiadu.

 

Jak długo pełni Pan funkcję sołtysa ?


– Sołtysem jestem od 27 lat. Swoje urzędowanie rozpoczynałem od wydawania kartek żywnościowych dla mieszkańców, które w tym czasie obowiązywały. Jak się to wspomni to czasy są bardzo odległe.

 

Co takiego właściwie robi sołtys we wsi ?


– Sołtys jest osobą która reprezentuje mieszkańców i ich sprawy w urzędzie gminy. W miarę swoich możliwości pomaga rozwiązywać ich problemy. Jednocześnie sygnalizuje i zgłasza w urzędzie gminy wnioski stawiane przez mieszkańców. Pilnuje i ,,nadzoruję” inwestycji, które się dzieją we wsi.

 

Jakie są korzyści z bycia sołtysem ?

– Duża satysfakcja z pomyślnie załatwionych spraw, które w jakikolwiek sposób poprawią byt mieszkańców na wsi.

 

Proszę powiedzieć coś o sobie i swojej rodzinie.

 

– Urodziłem się w Tuchomiu i tutaj mieszkam wraz ze swoją rodziną. Prowadzę gospodarstwo rolne, które odziedziczyłem po rodzicach. Żonaty, czwórka dorosłych dzieci.

 

Jakie inwestycje zostały wykonane za Pana sołtysowania, z których najbardziej się Pan cieszy ?

– W całej wiosce jest wodociąg. Drogi gminne są stopniowo utwardzane asfaltem, a obecnie płytami yomb oraz oświetlenie tych dróg. Wybudowanie boiska sportowego, placu zabaw dla dzieci i wybudowanie małej świetlicy gdzie można prowadzić choćby próby naszego chóru ,,Strzelenka”, zmiana ogrodzenia przy szkole.

 

Z jakimi problemami aktualnie boryka się Tuchom ?

 

– Brak kanalizacji, brak chodnika z Tuchomia do Chwaszczyna, o który trwają długoletnie starania. Jednak ten problem nie może paść na pozytywny grunt. Brak świetlicy przy szkole, o którą między innymi czyniono starania w programie ,,Odnowa wsi”. Zbyt wolne tempo utwardzania dróg gminnych.

 

Jest Pan radnym, czy poprzez bycie radnym łatwiej jest załatwić sprawy wsi ?


– Bycie radnym pozwala nie tylko widzieć sprawy do załatwienia we wsi, ale daje możliwość stawiania wniosków swoich mieszkańców bezpośrednio na sesjach rady gminy, które to wnioski w mniejszym lub większym stopniu są pozytywnie realizowane.

 

Jesienią tego roku wybory samorządowe ? czy będzie Pan startował na radnego gminy?


– Na dzień dzisiejszy nie mogę jeszcze konkretnie wypowiedzieć się w tej sprawie, ale rozważam taką ewentualność bo takie społeczne działanie na rzecz wsi z której się wywodzę i której jestem częścią daje dużo zadowolenia.

 

Wiem, że wasza wieś ma swoją stronę internetową, jak Pan ocenia promocję waszej miejscowości w Internecie ?

 

– Strona internetowa na pewno jest dla mieszkańców ważnym źródłem informacji co się ma wydarzyć i co się dzieje w sołectwie. Zachęcam wszystkich mieszkańców do zajrzenia na www.tuchom.net

 

Jakie marzenia i plany dotyczące Tuchomia ma Sołtys wsi na przyszłość ?

 

– Bardzo chciałbym aby udało się rozbudować szkołę, aby powstała ładna duża świetlica szkolna ale nie tylko. Ważna jest kanalizacja wioski, chodnik z Tuchomia do Chwaszczyna, a także utwardzenie i oświetlenie dróg gminnych.

 

Dziękuję za rozmowę i życzę aby te plany spełniły się w niezbyt odległej przyszłości

 

nadesłane: Redakcja mojezukowo.pl

fot. chwaszczyno.pl

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.