Na szlaku pielgrzymkowym z Oliwy do Wejherowa przez Chwaszczyno.

 

Z Gdańska-Oliwy do Wejherowa, 15 maja 2015 r. po Mszy Świętej odprawionej przez bp. Wiesława Szlachetkę o godz. 7:00 wyruszyła 347. Piesza Pielgrzymka Oliwska z feretronem Matki Bożej Oliwskiej. Z Archikatedry Oliwskiej na trzydniowy szlak wyruszyli duszpasterze, młodzież i dorośli. Po drodze dołączali się również pielgrzymi z miejscowości, przez które przechodzili pątnicy.

 

 

Aby uczestniczyć w odpuście Wniebowstąpienia Pańskiego przeżywanym na „wejherowskich górkach”, pielgrzymi w dwa dni pokonali ponad 40 km. Pierwszego dnia dotarli do Szemuda (ok. 27 km), gdzie jak co roku był nocleg. W sobotę trasa liczyła nieco ponad 15 km.

 

– Każdy z nas czeka na tę pielgrzymkę, aby powędrować na wejherowskie wzgórza, mimo, że jest to ogromny trud – mówił Gościu Niedzielnemu Andrzej Dampc, prezes działającego przy oliwskiej katedrze Bractwa Krzyża Świętego, którego członkowie niosą 120-kilogramowy feretron.

 

Na Kalwarii Wejherowskiej co roku czynny udział biorą nasze miejscowe zespoły: Zespół Wokalny KGW Chwaszczyno „Kaszubki” i chór „Strzelenka” z Tuchomia. Grupy te należą do Rady Chórów Kaszubskich, która przygotowuje oprawę muzyczną na odpustach wejherowskich, zarówno na Wniebowstąpienie Pańskie, jak i na Niedzielę Trójcy Przenajświętszej.

 

Pielgrzymi tradycyjnie już w Chwaszczynie zatrzymali się na postój i poczęstunek. Pielgrzymce towarzyszyła orkiestra dęta, która dała również krótki koncert w miejscowym sklepie.

 

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć nadesłanych przez naszą czytelniczkę Sylwię Lipińską:

 

{gallery}2015/2015-05/pielgrzymka{/gallery}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.