Modernizacja sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Oliwskiej i Kaszubskiej Drogi – PĘTLA INDUKCYJNA

Podczas majowego spotkania osiedlowego w ramach cyklu „Moja ulica. Moje Chwaszczyno” mieszkańcy rejonu ul. Kaszubska Droga zgłosili problem z uruchomioną sygnalizacją przy ul. Oliwskiej. Mieszkańcy zwracali uwagę, że obecnie nie ma możliwości zmiany światła na tym skrzyżowaniu bez udziału pieszego, który ją ręcznie uruchamia. W okresach porannych i popołudniowych korków istnieje problem z wyjazdem z Kaszubskiej Drogi od strony jeziora w stronę Chwaszczyna – wielu kierowców poruszających się ul. Oliwską (de facto w żółwim tempie) widząc zielone światło nie wpuszcza kierowców z Kaszubskiej Drogi na ul. Oliwską, zakładając, że ci drudzy wyjadą bez problemu gdy na ul. Oliwskiej będzie światło czerwone. Oczywiście tak się nie dzieje.

Istotny był również problem z wyjazdem z Kaszubskiej Drogi od strony ul. Gdyńskiej w stronę Osowej – kierowcy poruszający się ul. Oliwską w stronę Osowej zachowują mniejszą czujność ze względu na nową sygnalizację świetlną nie spodziewając się samochodu próbującego włączyć się do ruchu, zasłoniętego w tym momencie przez pojazdy stojące w korku w stronę Chwaszczyna, w momencie gdy na ul. Oliwskiej pali się zielone światło.
Dodatkowo wnioskowano aby sygnalizacja świetlna działała również w weekendy, gdyż bardzo dużo pieszych i rowerzystów przekracza jezdnie w tym miejscu właśnie w weekendy. Należy mieć na względzie, że zmotoryzowanych będzie przybywać zarówno na ul. Oliwskiej, jak również Kaszubskiej Drodze.

swiatla kaszubska droga1m

Wspólnie z Panią Sołtys Jolantą Wiercińską wystosowaliśmy pisma do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku oraz ZDW Rejon Kartuzy. Wspierał nas Pan Przemysław – Mieszkaniec rejonu Kaszubska Droga. Uczestniczyliśmy również w bezpośrednich spotkaniach poświęconych temu zagadnieniu zarówno w Gdańsku, jak i w Kartuzach. W rezultacie tych wszystkich działań, przy wsparciu pracowników UG Żukowo, doszło do zawiązania współpracy pomiędzy ZDW w Gdańsku a Gminą Żukowo, która zaowocuje modernizacją sygnalizacji w zakresie zamontowania pętli indukcyjnej. Gmina Żukowo przygotuje w Kaszubskiej Drodze asfaltowe podłoże do zatopienia pętli indukcyjnej, a ZDW wszelkie pozostałe elementy sygnalizacji. Sygnalizacja będzie działać przez cały tydzień od 6:00 do 22:00. W porze nocnej włączone będzie żółte światło migające.

Pętla indukcyjna spowoduje automatyczną zmianę światła po każdorazowym przejeździe samochodów nadjeżdżające z Kaszubskiej Drogi po obu stronach ul. Oliwskiej. Taka modernizacja przedmiotowej sygnalizacji jest bardzo korzystna dla naszych mieszkańców, gdyż zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo włączających się do ruchu z ul. Kaszubska Droga. Takie samo rozwiązanie funkcjonuje na nowo budowanej sygnalizacji na skrzyżowaniu ul. Gdyńskiej i Rewerenda.

Zmodernizowana sygnalizacja powinna działać pod koniec br.
Bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i współpracę Dyrekcji ZDW w Gdańsku, Kierownictwu ZDW Rejon Kartuzy oraz Burmistrzowi Gminy Żukowo.

 

Tekst i foto: FB/Jacek Fopke

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.