Lisie Błota, Czarne Błota, Rewerenda i Kawle pozostają w Chwaszczynie

 
 [Mapa Chwaszczyna w 1900 roku – mapa pochodzi z zbiorów Griefswaldzkiej Biblioteki Cyfrowej (Niemcy).]

 {module do-reklamy-intertekst|none}

 

Podczas spotkania wiejskiego, które odbyło się w ZSPiPG w Chwaszczynie mieszkańcy sołectwa zadecydowali o tym, aby pozostawić 4 z 5 przysiółków w naszej miejscowości. Zlikwidowano natomiast Kacze Buki, których znaczna część wchodzi obecnie w skład Gdyni.

 

Wielu nowych mieszkańców nie zna nazw zwyczajowych oraz historycznych, które kiedyś obowiązywały na terenie Chwaszczyna. Skoro nazwy te nie są obecnie powszechnie używane, to po co je utrzymywać?

 

Wszyscy jesteśmy Polakami, wielu z nas jest Kaszubami to jest nasza tożsamość, nasze dziedzictwo. Historia miejscowości w której mieszkamy i to czy się utożsamiamy z nią i z jej przeszłością patrząc jednocześnie na przyszłość świadczy o naszej świadomości regionalno-narodowej. Geografia i historia miejsca w którym mieszkamy kształtuje nasze postawy, a to czy się będziemy z nimi identyfikować świadczyć tylko będzie o nas. Ojczyznę należy budować zaczynając od miejsca w którym się mieszka, a jeśli to się zaniedba, to tak jak by zapomniało się o swoim akcie urodzenia. [słowa autora]

 

W jakim celu utrzymywać nazwy części miejscowości Chwaszczyno takie jak Lisie Błota, Czarne Błota, Rewerenda i Kawle? Każda z tych części Chwaszczyna ma swoją historię, etymologię nazwy – gdy tak po prostu ją zlikwidujemy kolejne pokolenie nie będzie już wiedziało gdzie to jest to Czarne Błoto.

 

Mieszkańcy Chwaszczyna jak zwykle dopisali niską frekwencją na 2596 osób uprawnionych do głosowania na zebranie przyszło jedynie 27 osób, co stanowi około 1 % uprawnionych. Za zniesieniem miejscowości Kacze Buki opowiedziało się 17 osób, 2 były przeciwko, a 6 wstrzymało się od głosu.

 

zebranie-konsultacje-w-sprawie-nazw-przysiułkow-005

 

Jednym z problemów wydawać by się mogło jest to, czy po pozostawieniu nazw tych 4 miejscowości wchodzących w skład Chwaszczyna nie trzeba będzie zmieniać dokumentów. Jednakże znaczna część zgromadzonych opowiedziała się za tym, aby zrobić to jak np.: w Gdańsku, gdzie osoba mieszkająca w Oliwie, czy Wysokiej nie ma w dowodzie wpisane tego. Ma po prostu Gdańsk ul. Bitwy pod Płowcami XX itp. W jakim celu zmieniać dokumenty, skoro wina leży po stronie urzędu? Podczas wprowadzania nazw ulic zaniedbano to, bo zamiast wówczas doprowadzić sprawy do końca jedynie zamieniono dotychczasowe miejscowości na ulice. I tak dla przykładu Lisie Błota otrzymały nazwy ulic Lisia, Tuchomska, Prusa, Dobrzewińska itd., a nazwa Lisie Błota dalej funkcjonowała, ale niejako w próżni administracyjno -urzędniczej. Szybciej zamiast nazw ulic stosowano numerację budynków np.: Lisie Błota 33, która często była przypadkowa z uwagi na rozbudowę i powstawanie nowych domów w okolicy. I tak obok tego z numerem 33 sąsiedni mógł dostać np.: 91. Co prowadziło do zamieszania choćby na poczcie.

 

Mieszkańcy Chwaszczyna wskazali na stosowanie błędnych nazw, według spisu jaki przedstawiła sekretarz Brygida Markowska w Chwaszczynie istnieją: Czarne Błoto, Lisie Błoto, Rewerenda, Kowale. Nazwy lokalnie i zwyczajowe stosowane przez mieszkańców to Czarne Błota, Lisie Błota, Kawle.

 

zebranie-konsultacje-w-sprawie-nazw-przysiułkow-014

 

 

 

zebranie-konsultacje-w-sprawie-nazw-przysiułkow-012

 

Za około miesiąc lub nieco później odbędą się kolejne konsultacje z mieszkańcami Czarnych Błot, Lisich Błot, Rewerendy, Kawli i Chwaszczyna w celu podjęcia wiążących decyzji.

 

W Chwaszczynie wstępuje również szereg nazw zwyczajowych o których wiele osób nie wie, a część nie pamięta są to np.: Mazurowo, Dergaczego, Dunstowo, Lądy, Sampowo, Wygwizdowo. Część z tych nazw pochodzi od nazwisk rolników, którzy posiadali kiedyś w tym miejscu pola.

 

Wojciech Albecki

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

 

{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.