Kultura kaszubska w albumie i na płytach!

 

Właśnie światło dzienne ujrzał pięknie wydany album „Poczuj kaszubskiego ducha”. Jest to prezentacja kultury kaszubskiej gmin: Linia, Luzino i Szemud. Książkę, wraz z dwiema płytkami CD wydano dzięki środkom unijnym, pozyskanym za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Kaszubska Droga”.

 

Liderem projektu jest gmina Linia. Partnerami są: Gminny Dom Kultury w Linii, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie, Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

 

Do druku przygotował gdyński REGION, a nagrań płytowych dokonało NORTH STUDIO ze Swarzewa. W książce gminy chwalą się dokonaniami na niwie kultury kaszubskiej. Praca wielu z opisanych osób, instytucji i formacji artystycznych została opisana w takim kształcie i wymiarze po raz pierwszy. Szczególnym dopełnieniem tej bogato zilustrowanej pozycji są dwie płyty z nagraniami. Usłyszeć można na nich Gminną Orkiestrę Dętą oraz chór „Pięciolinia” z Linii, Zespół Regionalny „Koleczkowianie” z Koleczkowa oraz chór „Lutnia” z Luzina. Na obu płytach znalazło się łączne 28 utworów. Jedna z płyt zawiera nagrania trzech bajek kaszubskich sprzed stu lat w aktorskiej interpretacji członków „Koleczkowian”, „Pięciolinii” i „Lutni”.

 

Przypominam filmik z nagrania bajki przez Koleczkowian:

 

Bajki uzupełniają piosenki związane z nimi tematycznie. Jest to kontynuacja cyklu Rady Kaszubskich Chórów pn. „Bajka na głosy”, który zapoczątkowała przed kilku laty udana „Bojka o zbójcy Czorlińsczim” w wykonaniu wejherowskiego chóru męskiego „Harmonia”. (Ciąg dalszy „Bajki na głosy” – jeszcze w tym roku.

 

Tym razem z kaszubskimi bajkami zmierzą się chóry: „Nadolanie” z Nadola, „Strzelenka” z Tuchomia oraz „Polifonia” z Przodkowa.) Cieszę się bardzo, że Gmina Linia zgodziła się na moją propozycję poszerzenia swojego pierwotnego projektu i zaprosiła do współpracy sąsiednie gminy. Powstała niecodzienna i niezwykła publikacja, swoiste kompendium wiedzy w tym zakresie i jestem o tym przekonany – świetny materiał promocyjny! Dziękuję Wszystkim Osobom i Instytucjom, które zaangażowały się w ten projekt. Dzięki Wam po raz kolejny możemy głosić światu, że kultura kaszubska jest powodem do dumy!

 

Tomasz Fopke

 

poczuj-kaszubskiego-ducha2

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.