Krzyże i kaplice przydrożne w Chwaszczynie i okolicach cz. IV – kapliczka na Lisich Błotach w Chwaszczynie

Przy starej szosie, czyli obecnej drodze z Karczemek do Tuchomia przy ul. Dobrzewińskiej w Chwaszczynie od ponad 100 lat stoi przydrożna kaplica. Została postawiona w 1908 roku staraniem jej fundatora Jana Lidzbarskiego.

Jeszcze w okresie przed II wojną światową rodzina Lidzbarskich prowadziła w tym rejonie Chwaszczyna znacznej wielkości gospodarstwo. Z biegiem lat mało urodzajne pola zostały podzielone i sprzedane. Trudno było na ziemiach V i VI klasy prowadzić gospodarstwo. Kapliczka ta została w tym miejscu postawiona, gdyż niegdyś tzw. stara szosa była główną drogą do Chwaszczyna, Wielkiego Kacka, Kielna i Wejherowa oraz później Gdyni. Nowa szosa, czyli obecna DK 20 została wybudowana dopiero w latach 1933-35.

Jak udało mi się ustalić, fundator kaplicy Jan Lidzbarski zdecydował się, ażeby ją wybudować jako wotum błagalne dla wyjścia z pewnej choroby swego brata.

Jan Lidzbarski miał 3 braci: Michała, Józefa i Franciszka (ur. 1880 r.). Na początku XX wieku, kiedy kapliczka była stawiana, tuż za nią znajdowało się gospodarstwo Lidzbarskich. Kilkanaście metrów za kaplicą jeszcze do początku lat 90-tych XX wieku stał dom z czerwonej cegły, a kolejne kilkadziesiąt metrów do lat 70-tych XX wieku stała duża drewniana stodoła. W latach 70-tych XX wieku już nowy właściciel tego terenu zbudował tu pieczarkarnię, po której również obecnie nie ma śladu. Pozostała kaplica, jako świadek historii.

Kapliczka wykonana jest z czerwonej cegły i ma dwa poziomy. W górnej jej części znajduje się metalowy krzyż z figurą Chrystusa ukrzyżowanego, górna część kaplicy ma 4 otwory okienne, po jednym na każdą ze stron świata. W niższej części znajduje się figura Matki Bożej, która jest zamknięta 3 przeszkolonymi otworami okiennymi. W tylnej części kaplicy znajduje się figura św. Józefa z Dzieciątkiem, również z przeszklonym otworem okiennym.

U dołu cokołu kaplicy wmurowana jest tablica fundatora na której widnieje napis: O Maryjo! Bez grzechu poczęta! Módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy. Fundator Jan Lidzbarski 1908 r.

Rokrocznie okoliczni mieszkańcy zbierają się przy kaplicy, strojąc ją i przygotowując na pielgrzymkę z Żukowa do Wejherowa, która przechodzi tędy na odpust z okazji Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Okoliczni mieszkańcy witają i żegnają pielgrzymów udających się do Wejherowa i wracających z niego do Żukowa w trakcie przejścia pielgrzymki.

Staraniem okolicznych mieszkańców przed kilkoma laty zostało wymienione ogrodzenie kapliczki od strony szosy na kute metalowe. Otwartą wciąż sprawą pozostaje gruntowna renowacja kapliczki, która przechodziła co prawda kilkukrotnie drobne remonty, jednakże jeszcze nie doczekała się remontu generalnego. Obiekt kapliczki jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, lecz nie ma żadnej formy ochrony.

 

Wojciech Albecki

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.