„Kraina bożków kaszubskich” oficjalnie otwarta

 

27 maja 2014r. na terenie Zespołu Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Chwaszczynie otwarty został ogród „Kraina bożków kaszubskich”.  Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w kwocie dofinansowania 25 tyś zł.


„Kraina bożków kaszubskich” to jedyny taki ogród przyszkolny w gminie Żukowo. W ogrodzie obok różnorodnej roślinności obejrzeć można 8 miniatur kaszubskich duszków, wykonanych z drewna przez rzeźbiarza artystę. Opiekunami ogrodu będą uczniowie szkoły oraz lokalna społeczność.

 

Na  uroczystości Tomasz Fopke odczytał fragmenty  „Bògowie i dëchë naj przodków: przëłożënk do kaszëbsczi mitologii” Aleksandra Labudy. Obecna była także Wanda Neumann – Nowicka, wdowa po zmarłym Wiesławie Nowickim, aktorze i poecie, twórcy „Wierszy Gostomskich” zainspirowanych duchem Kaszub.

 

Więcej o bożkach (historia, znaczenie oraz cechy duszków) można przeczytać w naszym artykule:

Przy szkole w Chwaszczynie powstanie park z krainą bożków kaszubskich.

 

 

{gallery}2014/2014-05/bozki{/gallery}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.