KGW Chwaszczyno: Możemy się pochwalić . . . – Licheń’ 2014

 

 

W miniony weekend, 13 i 14 września 2014 r., w Licheniu, odbył się IV Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich.

 

Na to spotkanie kobiet polskiej wsi wybrała się również – już po raz trzeci – reprezentacja KGW Chwaszczyno. Wzorem lat ubiegłych impreza miała dwa wymiary – kulturalny oraz duchowy.

Pierwszy dzień spotkania wypełnił Jarmark Kulturowy – impreza pozwalająca zaprezentować bogactwo kulturowe regionów.

Drugi dzień – zwiedzanie i wspólna modlitwa w licheńskim sanktuarium, zwieńczeniem której była uroczysta Msza Św. w licheńskiej bazylice, celebransem której był bp Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej.

 

lichen-2014-kgw-chwaszczyno-pl-2

Delegacja KGW Chwaszczyno w procesji z darami ołtarza

 

Swój udział w IV Ogólnopolskim Zjeździe KGW nasze chwaszczyńskie koło będzie wspominało szczególnie miło, a to za sprawą sukcesu, jaki odniosło w konkursach rozgrywanych w ramach Jarmarku Kulturowego.

 

Nasza reprezentacja brała udział w dwóch konkursach:

– rękodzieła artystycznego – hafciarki naszego koła zachwyciły jury konkursu swoimi pracami /konkursowa ekspozycja zawierała prace zdobione haftem kaszubskim z motywami szkoły żukowskiej oraz prace szydełkowe/. Oceniający przyznali naszym paniom I miejsce.

 

lichen-2014-kgw-chwaszczyno-pl-3

Ekspozycja prac kółka hafciarskiego

 

 – zespołów folklorystycznych – w tym konkursie KGW Chwaszczyno reprezentował zespół wokalny KASZUBKI, który w ocenie kompetentnego jury zasłużył sobie na III miejsce. Jest to niewątpliwy sukces, bowiem w konkursie brało udział aż 26 zespołów z różnych regionów Polski. KASZUBKI w ramach konkursu wykonały wiązankę składającą się z trzech utworów – „W naszym kole”, „Na czôłnie” oraz „Tata i kòza”.

 

lichen-2014-kgw-chwaszczyno-pl-4

KASZUBKI podczas występu

 

W drodze do Lichenia nasza delegacja zatrzymała się na chwilę na tamie na Wiśle we Włocławku, w miejscu, w którym trzydzieści lat temu /19 października 1984 r./ wrzucono do wody ks. Jerzego Popiełuszko. W wielkim skupieniu złożyliśmy wiązankę kwiatów, znicze i poprosiliśmy o wstawiennictwo błogosławionego ks. Jerzego.

 

lichen-2014-kgw-chwaszczyno-pl-5

 

W wyjeździe na IV Ogólnopolski Zjazd KGW w Licheniu wzięły udział 34 osoby.

 

Wyjazd był dofinansowany ze środków funduszu sołeckiego wsi Chwaszczyno na rok 2014, kwotą w wysokości 1 tys. zł., co pozwoliło pokryć część kosztów transportu.

 

lichen-2014-kgw-chwaszczyno-pl-1

http://kgw.chwaszczyno.pl

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.