„KASZUBKI” na „Święcie Chleba” w Tokarni /woj. świętokrzyskie/

 

W dniu 28 sierpnia 2016 r. Zespół Wokalny KGW Chwaszczyno „KASZUBKI” gościł w Parku Etnograficznym w Tokarni /woj. świętokrzyskie/, będącym oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach.

To sielskie miejsce było gospodarzem „Święta Chleba” – imprezy prezentującej dawne zwyczaje i obrzędy dożynkowe ziemi kieleckiej.

 

Imprezę uatrakcyjniły liczne pokazy obrzędowe: młócenie cepami, przemiał zboża na żarnach i w zabytkowych wiatrakach, wypiek podpłomyków i wypiek chleba. Nie zabrakło też stoisk z wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi. Swoje miejsce miał również kiermasz rękodzieła oraz występy zespołów ludowych z kielecczyzny.

 

kaszubki w tokarni 3

kaszubki w tokarni 2

 

„KASZUBKI” zaprezentowały się na scenie w trwającym godzinę koncercie. Oprócz prezentacji wokalno – instrumentalnej, zespół – w rozmowie z etnograf, p. Beatą Ryń – przybliżył publiczności region Kaszub, opowiadając o naszej odrębności, sztuce ludowej, rzemiośle, tradycjach i obyczajach. Oryginalnie, bo w języku kaszubskim, zespół zaprosił też wszystkich do zwiedzania przygotowanej przez Muzeum wystawy prezentującej Kaszuby /w ramach realizowanego przez Park Etnograficzny w Tokarni, projektu pod hasłem „Poznajemy regiony etnograficzne Polski”, rok 2016 poświęcony jest Kaszubom, a ekspozycja złożona z eksponatów wypożyczonych z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie jest udostępniona zwiedzającym od 15 lipca do 15 października/.

 

kaszubki w tokarni 1

 

Wyjazd zespołu do Tokarni miał miejsce na zaproszenie Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach i był ściśle powiązany z obchodami roku kaszubskiego w skansenie. Nasz występ miał być i stał się dopełnieniem prezentowanej ekspozycji muzealnej i nieco ją ożywił.

 

Nasz wyjazd na Ziemię Świętokrzyską był możliwy dzięki wsparciu finansowemu ze środków funduszu sołeckiego Chwaszczyna /co pozwoliło nam pokryć część kosztów/ oraz gościnności Muzeum Wsi Kieleckiej – Parku Etnograficznego w Tokarni.

 

Swoje podziękowania kierujemy też do Urzędu Gminy Żukowo i do Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie za okazane nam wsparcie rzeczowe i przekazanie nam materiałów promocyjnych.

 

Zespół Wokalny „KASZUBKI”

D.J.

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.