Kardiologia dziecięca – z jakimi problemami można udać się do tego specjalisty?

Autor: nadesłane

Kardiologia dziecięca — z jakimi problemami można udać się do tego specjalisty?

Serce to jeden z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Problemy z jego funkcjonowaniem przekładają się na wiele życiowych procesów i mogą dawać różnorodne, przykre w konsekwencji objawy. Mimo że z dolegliwościami układu krążenia kojarzymy przede wszystkim osoby w wieku dojrzałym i seniorów, to nie tylko oni mają tego typu problemu. Także dzieci rodzą się z wrodzonymi wadami serca lub w młodym wieku mogą zmagać się z nabytymi chorobami serca. W takich sytuacjach konsultacja z pediatrą nie będzie wystarczająca, konieczna też będzie wizyta w kardiologa dziecięcego.

Czy kardiolog może wykryć chorobę niedokrwienną serca?

Kardiolog dziecięcy zajmuje się leczeniem chorób serca najmłodszych pacjentów. Trafiają do niego zarówno noworodki zaraz po urodzeniu, jak i starsze dzieci. Ilość schorzeń, z którymi najmłodsi pacjenci zgłaszają się do tego specjalisty, jest bardzo duża. Wady serca towarzyszą wielu problemom genetycznym, które ujawniają się tuż po urodzeniu, albo są stwierdzane jeszcze w okresie prenatalnym. Wtedy rodzice od razu wiedzą, że muszą być od początku pod opieką kardiologa. Problem z sercem u dziecka może też być wykryty później i mieć związek z chorobą niedokrwienną serca, wadą mięśnia sercowego lub zaburzeniami rytmu serca. W zależności od rodzaju schorzenia lekarz zaleci badania takie jak echo serca, badanie USG lub inne konieczne procedury wymagane do postawienia diagnozy. Leczenie także może przebiegać w rozmaity sposób. Lekarze specjaliści, mogą włączyć farmakologię lub zlecić wykonanie zabiegu w znieczuleniu ogólnym.

Lekarz zajmujący się leczeniem chorób serca — jakie kroki może podjąć?

Diagnostyka kardiologiczna, jest wieloetapowym procesem, który może obejmować różnorodne procedury medyczne. Podobnie jak w przypadku innych specjalizacji lekarz zaczyna zawsze od przeprowadzenia dokładnego wywiadu. Należy więc dobrze się do niego przygotować, aby udzielane odpowiedzi były pomocne i precyzyjne. Pytania mogą dotyczyć przebiegu ciąży, porodu, chorób występujących w najbliższej rodzinie, oraz występujących objawów. Po zebraniu tych informacji lekarz przystąpi do badania małego pacjenta. Ważne będzie wykrycie wszelkich szmerów i nieprawidłowości w pracy tego organu. Weryfikacji mogą podlegać też przepływy naczyń krwionośnych oraz ewentualne bóle w klatce piersiowej. Mogą one występować stale lub ujawniać się podczas wysiłku.

Wady serca mogą być wrodzone lub ujawnić się z czasem. W tym drugim przypadku pojawiające się objawy mogą nie być charakterystyczne i mogą pokrywać się z innymi popularnymi schorzeniami wieku dziecięcego. Na co trzeba zatem szczególnie zwrócić uwagę? Niepokojąca może być szybka męczliwość dziecka, która wzmaga się szczególnie nawet po niewielkim wysiłku. Ważny jest też płacz noworodka i fakt czy w jego trakcie nie brakuje przypadkiem maluchowi tchu. Sygnałem alarmowym nabytych chorób serca może też być omdlenie, zasłabnięcie lub zawroty głowy. Mimo że dzieci nie dotyczy raczej problem z nadciśnieniem tętniczym czy klasyczna choroba wieńcowa pojawiające się schorzenia mogą być równie poważne.

Kardiolog stwierdza najczęściej problemy takie jak niewydolność serca, zaburzenia jego rytmu lub nieprawidłowości w budowie tego narządu. Może to być niedomykalności zastawki mitralnej, niedomykalności zastawki aortalnej, zwężenie zastawki mitralnej, zwężenie zastawki aortalnej, niedomykalność zastawki trójdzielnej. Część z nich będzie wymagało leczenia operacyjnego. Dlatego im wcześniej udamy się z dzieckiem do kardiologa, tym lepiej.

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.