Jakie sprawy zostały podjęte na ostatnim zebraniu Rady Sołeckiej Chwaszczyna?

 

W dniu 21 października odbyło się kolejne zebranie Rady Sołeckiej Chwaszczyna, które miało miejsce w budynku użytkowanym przez straż OSP w Chwaszczynie. Podczas zebrania rozpatrywano szereg spraw dotyczących sołectwa. Wbrew pozorom na comiesięcznych zebraniach, które są otwarte dla mieszkańców problemów i spraw do załatwienia jest niezmiernie sporo.

 

W spotkaniu uczestniczyli radny powiatu kartuskiego Piotr Fikus oraz radny RM w Żukowie Jacek Fopke, sołtys Jolanta Wiercińska, oraz 4 z 7 członków Rady Sołeckiej Aleksandra Nosel, Justyna Szumlas, Gerard Barsowski, Wojciech Albecki. Pod koniec spotkania przybył radny RM w Żukowie Mirosław Nowak.

Pierwszą z omawianych spraw była propozycja obecnych na zebraniu przedstawicieli komitetu Stop żwirowni dotyczących objęcia ochroną terenu lasu leżącego na działce 245/7 w obrębie geodezyjnym Tuchom. Jest to ta sama działka od której zaczęła się głośna sprawa protestu przeciwko budowie na niej odkrywkowej żwirowni i tym samym wycinki lasu.

Członkowie komitetu planują podjąć działania zmierzające do objęcia ochroną całego obszaru tegoż lasu poprzez ustanowienie specjalnej strefy chroniącej las.

Kolejną omawianą sprawą było wyznaczenie proponowanego terminu spotkania dla mieszkańców sołectwa z dzielnicowym sierż. szt. Radosławem Winczewskim, inspektorem ds. bezpieczeństwa i porządku publicznego z UG Żukowo Wiesławem Doliną oraz Jakubem Dońcem z zespołu d/s dróg z UG Żukowo. Tematem spotkania ma być wyłącznie kwestia bezpieczeństwa (nadmierna prędkość i inne zachowania) użytkowników dróg oraz zagrożenia związane z przestępczością na terenie sołectwa. Spotkanie ma zostać zorganizowane w ZSPiPG w Chwaszczynie na początku grudnia. O jego terminie będziemy wcześniej informować.

Radny powiatowy Piotr Fikus poruszył sprawę ul. Z. Nałkowskiej (droga za giełdą) – droga ta jest wyznaczona geodezyjnie, choć w terenie jej nie widać. Jest to popularny skrót dla mieszkańców Dargaczewa do Lidla i DW 218 (ul. Oliwskiej). Obecnie jest to szutrowa droga, która nie wiadomo którędy przebiega w terenie, gdyż na odcinku z giełdą nie jest w żaden sposób utwardzona i wyznaczona.

Jeden z mieszkańców zwrócił się z wnioskiem do Rady Sołeckiej o podjęcie działań w kierunku egzekwowania przez UG Żukowo opłaty targowej od targujących w rejonie kościoła przy ul. Oliwskiej i Mickiewicza. Mieszkaniec zaznaczył, że często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji – zastawiane są chodniki, niszczony jest trawnik oraz często dochodzi do sprzeczek o miejsce pomiędzy handlującymi. Jest to szczególnie uciążliwe w okresie przed wszystkimi świętymi. Obecnie handlujący nie płacą żadnych opłat.

 

Wojciech Albecki

 

zebranie RS Chwaszczyna 1

 

zebranie RS Chwaszczyna 2

 

zebranie RS Chwaszczyna 3

 

zebranie RS Chwaszczyna 4

 

zebranie RS Chwaszczyna 5

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.