Chór Polonijny „Czerwone Maki” z Białorusi w niedzielę w kościele w Chwaszczynie

 

W najbliższą niedzielę 25 października na Mszy Świętej o godz. 15:00 w kościele parafialnym w Chwaszczynie zaśpiewa Chór Polonijny „Czerwone Maki”. Śpiewacy wystąpią u nas gościnnie, ponieważ dzień wcześniej wezmą udział w XXVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi. W niedzielę po Mszy Świętej dadzą koncert wszystkim zebranym.

 

Chór Polonijny „Czerwone Maki” działa w Mińsku na Białorusi. Założycielem, dyrygentem i kierownikiem chóru jest Pani Regina Parchejczuk. W tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia działalności w Mińsku. Chór liczy 30 osób. Są wśród nich uczniowie, nauczyciele, studenci, wykładowcy akademiccy oraz renciści. Wszyscy są pochodzenia polskiego, wielu posiada Kartę Polaka.

 

Ich celem jest przekazywanie nowym pokoleniom, na ile to możliwe, polskich tradycji, polskiego języka i wiary katolickiej. Śpiewają w kościołach w Mińsku, koncertują na Białorusi oraz w Polsce.

 

W ich repertuarze są pieśni religijne, patriotyczne i ludowe, zarówno w języku polskim, jak i białoruskim. Na Białorusi mają ogromne problemy ze śpiewaniem w języku polskim, dlatego koncerty w Polsce oprócz walorów artystycznych niosą za sobą nieskrępowaną możliwość posługiwania się ukochanym językiem ojczystym i bezpośredni kontakt z Polakami, co jak sami podkreślają, daje im siłę do kultywowania polskości w tych niezwykle trudnych warunkach w jakich przyszło im żyć.

 

Chór jest gościem XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi. W dniu 24 października wystąpi w konkursie zespołów chóralnych oraz uświetni swoim śpiewem Uroczystą Mszę Świętą wieńczącą tegoroczny Festiwal.

 

Po Mszy Świętej i koncercie chórzyści będą sprzedawać swoje płyty.

 

Notka o chórze: Daniel Ptach – dyrektor festiwalu w Rumi
Fot. P. Michalczyk / mojabochnia.pl

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.