Jakie kary grożą za brak OC? Aktualne stawki

Autor: nadesłane

Na kierowcy spoczywa wiele obowiązków, w tym także dbanie o posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC. Wiele osób zapomina jednak o formalnościach, a taka beztroska może słono kosztować. Sprawdź, jaka kara grozi za brak obowiązkowego OC.

Obowiązkowe ubezpieczenie – o tym trzeba wiedzieć

Ogrom formalności związanych z kupnem auta sprawia, że czasami łatwo pogubić się w sprawach do załatwienia w związku z nowym nabytkiem. W żadnym wypadku nie należy jednak zapominać o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia samochodu np poprzez porównywarkę na stronie https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac. Polisa OC ma charakter obowiązkowy i służy do np. pokrycia strat, wynikających ze spowodowania kolizji. Świadczenie to muszą płacić wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych, a za ich brak grożą spore kary. Co istotne – płacić trzeba nawet za te pojazdy, które nie uczestniczą w ruchu – kluczowa jest tutaj rejestracja. Co więc obejmuje polisa OC?

Odszkodowanie OC jest ważne przede wszystkim dlatego, że zabezpiecza zarówno ofiarę wypadku, jak i jego sprawcę. Oznacza to, że z takiej polisy pokryte zostaną straty materialne, ale również często koszty leczenia lub rehabilitacji. Polisa ważna jest przez rok, a jej posiadanie sprawdzane jest chociażby podczas standardowych policyjnych kontroli drogowych. Wykrycie braku aktualnej polisy wiąże się z karą nawet wtedy, jeśli ubezpieczenie ledwo co straciło swoją ważność.

Kara za brak OC a czas bez polisy czy rozmiar auta

Wysokość kary za brak OC w danym roku wyliczana jest w odniesieniu do płacy minimalnej, a więc z jej wzrostem – wzrastają także stawki. Właściciele pojazdów muszą więc liczyć się ze sporym wydatkiem, który bywa im nie na rękę. Często zapominają jednak o tym, że świadoma rezygnacja z wykupienia OC to nie tylko mało odpowiedzialne zachowanie, ale też bardzo pozorna oszczędność. Brak polisy to przede wszystkim okradzenie samego siebie z zabezpieczenia w przypadku kolizji czy wypadku oraz narażenie się na spore wydatki odszkodowawcze.

Nakładaniem grzywien za brak OC zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Instytucja ta konsekwentnie wyłapuje i ściga tych właścicieli zarejestrowanych pojazdów, którzy nie decydują się na polisę lub też o niej zapominają. Wysokość samej kary uzależniona jest od dwóch czynników: wielkości pojazdu oraz okresu, w jakim nie był on ubezpieczony. Rok 2020 przyniósł podwyżki stawek w obu grupach.

Na największe kary narażeni są właściciele największych pojazdów. Dla nich stawka wynosi nawet trzykrotność płacy minimalnej. Oznacza to, że za przeterminowane o ponad 14 dni ubezpieczenie OC, trzeba będzie zapłacić nawet 7800 zł, kiedy dla pojazdów najmniejszych, największa możliwa kara wynosi 870 zł.

Kara za brak OC uzależniona jest także od tego, jak długo ubezpieczenie jest nieaktualne. Funkcjonują trzy progi stawek grzywien – brak polisy poniżej 3 dni, od 3 do 14 dni oraz powyżej 14 dni.

Dodatkowo polecamy przeczytanie wpisu na Akademii Mfind o tym po jakim czasie kasują się punkty karne >> https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/po-jakim-czasie-kasuja-sie-punkty-karne-2020/

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.