Istotne zmiany w zarządzaniu i rozwoju gminnego systemu wod-kan.

AKTUALIZACJA. W dniu 13 grudnia br. podczas sesji Rady Miejskiej w Żukowie podjęliśmy ważne decyzje dotyczące gminnego systemu wodno-kanalizacyjnego.

Pierwsza dotyczyła przekazania infrastruktury wod-kan gminnej Spółce Komunalnej. W ten sposób, ta Spółka, której Gmina jest 100% udziałowcem, przejmie od 1 stycznia 2017 r. zadania w zakresie dostarczania wody i odprowadzenia ścieków. Do tych obowiązków dojdzie jeszcze jeden dotyczący modernizacji i rozwoju sieci.

To bardzo ważna zmiana, gdyż do tej pory nie było wyspecjalizowanej jednostki organizacyjnej, która te prace prowadziłaby w sposób planowy, a zapóźnień modernizacyjnych jest ogrom. Jedynie na chwaszczynskim ujęciu wody, z którego obsługiwane jest również sołectwo Tuchom, istniej pilna potrzeba budowy zbiorników retencyjnych, modernizacji stacji uzdatniania oraz wymiany wodociągów, w tym azbestowych, co stanowi łączny koszt kilku milionów złotych.

Na Spółce będzie również spoczywał obowiązek aplikowania o środki unijne, co ma nastąpić już w lutym 2017 r.

W ślad za decyzją o przekazaniu infrastruktury Spółce komunalnej podjęliśmy „niepopularną”, ale odpowiedzialną decyzję, o wzroście opłat za wodę i ścieki.

Wzrost ten jest spowodowany uwzględnieniem w stawce kosztu amortyzacji, co do tej pory nie było czynione. Stawki od 1 stycznia 2017 r. wzrosną o ok. 10%. Pomimo tych podwyżek i tak zapłacimy za wodę najmniej w Powiecie Kartuskim, bo 3 zł brutto. W tym roku stawki wzrosły m.in. w sąsiednim Przodkowie czy Chmielnie.

Podjęliśmy te decyzje z myślą o przyszłości. Musimy pilnie modernizować system i go rozbudowywać. W perspektywie kolejnych kilkunastu lat na terenie Gminy Żukowo zamieszkiwać będzie ok. 60 000 osób, co w relacji do obecnych 33 000 stanowi ogromny wzrost.

źródło facebook.com/JacekFopke/

 

AKTUALIZACJA

Od redakcji:

Nowe stawki za wodę i ścieki:

Gospodarstwa domowe, obiekty oświaty, wychowania i kultury, placówki opieki zdrowotnej, obiekty straży pożarnej, policji i wojska, obiekty administracji samorządowej, indywidualne gospodarstwa rolne z wyłączeniem gospodarstw uzyskujących przychody z działów specjalnych produkcji rolnej, obiekty kultu religijnego – woda 2,78 zł netto (wcześniej 2,51 zł), ścieki – 5,73 zł netto (wcześniej 5,18 zł).

Przemysłowi i pozostali odbiorcy usług – woda 4,13 zł netto (wcześniej 3,73), ścieki 9,06 zł netto (wcześniej 8,19 zł).

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.