INTERKAR planuje budowę nowoczesnej sieci światłowodowej FTTH w Chwaszczynie. Zgłoś swoją działkę!

Operator telekomunikacyjny „INTERKAR” w związku z zakończeniem realizacji projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pragnie przedstawić dalsze plany realizacji swoich działań związanych z budową sieci dostępu do szerokopasmowego Internetu w miejscowościach nieobjętych unijnym dofinansowaniem, w tym na terenie miejscowości Chwaszczyno.

W ramach realizacji projektu planowane jest stworzenie nowej dedykowanej infrastruktury teleinformatycznej zapewniającej dostęp do szerokopasmowego Internetu. Realizacja niniejszego projektu pozwoli na stworzenie wysokiej jakości szkieletu sieci światłowodowej i budowę punktów dostępowych umożliwiających dotarcie do dużej liczby odbiorców. Wybudowanie infrastruktury przyczyni się do wyrównania szans między mieszkańcami. Umożliwienie dostępu do szybkiego Internetu wpłynie pozytywnie na rozwój społeczeństwa informacyjnego. Realizacja projektu pozwoli na podłączenie tysięcy abonentów, urzędów, szkół i innych instytucji.

„INTERKAR” jako pierwszy operator telekomunikacyjny w powiatach puckim i wejherowskim zaoferował rozwiązanie FTTH, wykorzystując sieć opartą na rozwiązaniu GPON. Wybór techniki światłowodowej FTTH pozwala na zwiększanie przepustowości sieci bez konieczności wymiany okablowania – w tym celu wystarczy wymienić jedynie urządzenia aktywne. Obecna przepustowość łącza w technologii GPON to 2,5 GB/s.

Po skrupulatnej analizie zapotrzebowania rynkowego, która opiera się m.in. na:

-doświadczeniach zebranych podczas kilkunastoletniej działalności w branży usług dostępu do Internetu,

-opiniach klientów firmy, -zgłaszanych przez klientów potrzebach,

-rozeznaniu tendencji rozwojowych rynku, stwierdzono, iż sieć wybudowana przy użyciu tej technologii spełni wszystkie oczekiwania klientów, a wydatki będą adekwatne do wymagań przedsięwzięcia.

Opisywane rozwiązanie techniczne jest optymalne i najbardziej wydajne, jeśli chodzi o samą wydajność łącza, niską awaryjność, niezależność od warunków atmosferycznych, a także jego możliwość przyszłej modyfikacji na potrzeby zwiększania przepustowości łącza.

W ramach oferty skierowanej do mieszkańców ww. miejscowości dostępny będzie Internet w pakietach do 500 Mb/s, natomiast klienci biznesowi będą mogli dodatkowo skorzystać z pakietów wraz z podwyższonym standardem usług. Dodatkowo w ramach oferty klient będzie mógł skorzystać z podłączenia telewizji w różnych konfiguracjach pakietów uzależnionych od oferty programowej.

Operator telekomunikacyjny „INTERKAR” przystępuje do kolejnego etapu związanego z budową infrastruktury teleinformatycznej, zapewniającej dostęp do szerokopasmowego Internetu, dedykowanej dla mieszkańców miejscowości Chwaszczyno. Całość inwestycji chce zrealizować w kilku krokach, poczynając od III kwartału 2018 roku i kończąc całość w roku 2019.

Na obecnym etapie potrzebne jest rozeznanie, gdzie potrzeby są największe, aby w tych miejscach rozpocząć budowę poszczególnych odcinków światłowodowej sieci telekomunikacyjnej w pierwszej kolejności.

Zgłoszenia dostępne poprzez stronę: http://interkar.pl/chwaszczyno/

W zgłoszeniu należy podać odrębnie KAŻDĄ NIERUCHOMOŚĆ, RÓWNIEŻ NIEZABUDOWANĄ.

W załączeniu kilka kluczowych informacji, jaka jest przewaga łącza światłowodowego nad LTE (informację przygotował Piotr Gajewski):

LTE Mobilność (Internet można mieć zawsze przy sobie)

1) Szybkość teoretyczna do 150 Mbit/s – w praktyce jednak jest to nie więcej niż 40-50 Mbit/s,
2) Duże opóźnienia w transmisji sięgające nawet setek milisekund (zależy od miejsca gdzie jesteś i od warunków atmosferycznych),
3) Szybkość zależy od odległości od nadajnika – im dalej tym gorzej!
4) Im więcej użytkowników w zasięgu nadajnika, z którego korzystasz, tym niższa prędkość (widać to szczególnie po południu i wieczorami gdy wszyscy są już w domach i używają Internetu mobilnego na swoich smartfonach),
5) Szybkość spada wraz z pogorszeniem się warunków atmosferycznych (śnieg, deszcz, mgła),
6) Drzewa i inne przeszkody mechaniczne (wysokie budynki) po drodze z nadajnika do odbiornika są bardzo dużą przeszkodą dla Internetu LTE i znacząco obniżają szybkość transmisji,
7) Pakiety operatorów mają określoną pojemność ilości przesłanych danych po czym szybkość spada do bardzo niskiego (minimalnego poziomu),
8) Obniżone bezpieczeństwo (stosunkowo łatwo „podsłuchać” transmisję radiową i w ten sposób łatwo narazić się na utratę swoich cennych danych),
9) Oglądanie filmów z YouTube w jakości HD często niemożliwe ze względu na obniżona jakość transmisji.

ŚWIATŁOWÓD

1) Brak mobilności – przywiązanie do jednego miejsca instalacji,
2)Bardzo łatwo „rozprowadzić” Internet w domu do wielu urządzeń przez zainstalowania routera Wifi,
3) Szybkość transmisji teoretycznie nieograniczona – na chwilę obecną standard to około 300 Mbit/s, ale 600 Mbit jest już bardzo powszechne,
4) Bardzo małe opóźnienia które zależą tylko od odległości od nadawcy do odbiorcy (około 5 ms),
5) Szybkość transmisji nie zależy od warunków atmosferycznych i geograficznych,
6) Nieograniczony pakiet przesłanych danych (brak efektu spowolnienia po przekroczeniu wykupionego pakietu),
7) Wysokie bezpieczeństwo transmisji (podsłuch światłowodów jest teoretycznie możliwy lecz wymaga bardzo dużych nakładów technicznych i organizacyjnych),
8) Czas ładowania filmu z YouTube w HD mniejszy niż 10 sekund.

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.