Interesujesz się II wojną światową? Chciałbyś zobaczyć 14-metrowy model rakiety V-2 w skali 1:1? Lubisz pirotechnikę? A może chciałbyś przejechać się zabytkowymi pojazdami?

Przyjedź do Wierzchucina (gm. Cekcyn) w sobotę 23 sierpnia o godz. 16:00 gdzie odbędzie się inscenizacja historyczna z okazji 70-lecia poligonu rakietowego „Heidekraut”. Na poligonie „Heidekraut” („Wrzos”) od lipca 1944 do stycznia 1945 roku Niemcy przeprowadzali 300 prób z rakietami V-2. Podczas imprezy wystąpią prelegenci, odbędzie się pokaz modeli rakiet latających, konkurs historyczny i wyświetlony zostanie film dokumentalny z relacjami świadków pamiętającymi starty V2. Ponadto będziesz mógł honorowo oddać krew a potem posilić się pyszną grochówką wojskową prosto z kuchni polowej! Przez cały czas imprezy pracować będzie radiostacja. Gościem specjalnym imprezy będzie Adam Sikorski redaktor programu „Było… nie minęło” emitowanego w TVP Historia.

Patronat honorowy nad imprezą objęło Ministerstwo Obrony Narodowej, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Wojewoda Kujawsko-Pomorski Ewa Mess.

Program inscenizacji historycznej na poligonie „Heidekraut” w Wierzchucinie – 23 sierpnia 2014r.
16:00 – rozpoczęcie imprezy na boisku w Wierzchucinie (przywitanie Gości)
16:30 – oficjalne otwarcie ścieżki dydaktyczno-historycznej na poligonie „Heidekraut” połączonej z rajdem rowerowym
16:40 – Robert Grochowski „Poligon „Heidekraut” w świetle badań archeologiczno-architektonicznych w sezonie 2012-2014. Prelekcja z elementami 3D”
17:05 – Przemysław Jarząbek „Transport i procedura startowa niemieckiej rakiety A4 (V2)”
17:30 – Wojciech Mąka „Zarys historii poligonu rakietowego „Heidekraut” na podstawie dostępnych dokumentów z lat 1944-45″
18:00 – Adam Sikorski „Było nie minęło” (TVP Historia) relacja z badań archeologicznych na poligonie „Heidekraut” przy użyciu georadaru
18:30 – Piotr Sornowski Polskie Towarzystwo Rakietowe – wystrzelenie modeli rakiet w powietrze
19:00 – inscenizacja historyczna

 

Podczas imprezy odbywać się będzie prezentacja potraw regionalnych, konkursy z wiedzy historycznej dla dzieci i młodzieży. Przez cały czas (i jeszcze miesiąc po inscenizacji) pracować będzie radiostacja – krótkofalarska stacja okolicznościowa pod znakiem wywoławczym HF70HK na pasmach radioamatorskich obsługiwana przez Harcerską Drużynę Łączności „Dromader” SP2ZAO z Bydgoszczy pod kierownictwem Marka Kosmowskiego SQ2SDJ oraz zaprzyjaźnionych krótkofalowców – radioamatorów. Dzięki uprzejmości Fundacji Andrzeja Kubiaka „Szlakiem nadziei” podstawiony zostanie krwiobus będzie więc możliwość honorowego oddania krwi. Atrakcją również będzie Tomasz Rumiński SP2JAR z swoimi latającymi dronami!
Organizator: Stowarzyszenie na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn „Światło” i Fundacja Zrównoważonego Rozwoju Lokalnego „Cisowy Fyrtel”


 

plakat-heide-5-2

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.