III Rodzinne Spotkanie z Kolędą za nami. Parafia Chwaszczyno.

 

 

„Przybieżeli do Betlejem pasterze…” – tak rozpoczyna się jedna z najpopularniejszych polskich kolęd. Z kolei do nowego kościoła w Chwaszczynie przybieżeli parafianie, którzy dzielili się swoimi talentami podczas III Rodzinnego Spotkania z Kolędą. Przed ołtarzem wystąpiło 7 grup, które łącznie wykonały kilkanaście kolęd i pastorałek, w tym wspólnie XVIII-wieczną kolędę „Bóg się rodzi”.

 

Rodziny wystąpiły w następującej kolejności z podanym repertuarem:

 

1. Rodzina JAŻDŻEWSKICH, PRZEWŁOCKICH, RODAK i Przyjaciele

– O gwiazdo Betlejemska

– Skrzypi wóz

 

2. Rodzina FOPKE

– Jezë, òstaw szopã

– Spiéwta ptôszczi

 

3. „STRZELENKA” i Przyjaciele

– Do szopy, hej pasterze

– Żołnierz drogą maszerował

 

4. KREFTOWIE i Przyjaciele

– Gdy się Chrystus rodzi

– Lulajże Jezuniu

 

5. Rodzina MUNCH i Przyjaciele

– Cicha noc

– Mędrcy świata, Monarchowie

 

6. Rodzina MAKURAT

– Pójdźmy wszyscy do stajenki

– Przybieżeli do Betlejem

 

7. Kolędnicy z Chwaszczyna

– Gdy śliczna Panna

– Wśród nocnej ciszy

 

Wśród wykonanych kolęd i pastorałek były te najstarsze jak „Cicha noc”, bardzo młode jak „Skrzypi wóz”, kaszubskie jak „Jezë, òstaw szopã” i patriotyczne jak „Żołnierz drogą maszerował”. Ta ostatnia została zadedykowana poległym powstańcom w przypadającą w tym roku 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

Śpiewały dzieci, śpiewali dorośli. Najważniejsze, że rodzinnie i wspólnie. Śpiewom towarzyszyły rozmaite instrumenty. Każda rodzina we własnym zakresie zapewniała sobie akompaniament. Parafianie mogli usłyszeć m. in. gitarę, klawisze, bas, trąbkę, saksofon, klarnet, akordeon, djembe czy tamburyn.

 

Po rodzinnym śpiewaniu wystąpili także Anna Hodowaniec i Michał Munch, którzy w autorski sposób wykonali kolędę „Nie było miejsca dla Ciebie”, napisaną w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Mauthausen-Gusen w 1944r. oraz piosenkę świąteczną „Tak jak śnieg”.

 

Tradycyjnie już na koniec III Rodzinnego Spotkania z Kolędą wszyscy wspólnie odśpiewali jedną z najstarszych polskich kolęd pt. „Bóg się rodzi”, do której tekst napisał Franciszek Karpiński. Całość spotkania poprowadziła Magdalena Gruszka, która wszystkim obecnym przedstawiała przybyłe rodziny i ich członków oraz przybliżała historię powstania śpiewanych kolęd i pastorałek.

 

Zapraszamy do fotorelacji z III Rodzinnego Spotkania z Kolędą!

 

 {gallery}2014/2014-12/rodzinne-koledowanie{/gallery}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.