I miejsce dla KGW z Chwaszczyna na Festiwalu Trzech Kultur

Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie wzięło udział w Festiwalu Trzech Kultur – Kociewie-Kaszuby-Kujawy po sąsiedzku w Janiej Górze (Wiosce Chlebowej) gm. Świekatowo. To wydarzenie było kolejnym z edycji jubileuszowych obchodów 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich.

W czasie trwania festiwalu program imprezy był urozmaicony występami kół – od śpiewania, poprzez tańce – aż do gotowania, z obszaru trzech regionów: Kaszub, Kociewia i Kujaw. Można było wysłuchać prelekcji: „Różnorodność kulturowa Kociewia” p. Marii Pająkowskiej-Kęsik, „Różnorodność kulturowa Kujaw” dra Jacka Lindnera oraz „Różnorodność kulturowa Kaszub” p. Bernarda Hinz.

gmina swiekatowo 3

fot. KGW Chwaszczyno / FB

Koło z Chwaszczyna wzięło udział w dwóch konkursach ogłoszonych przez organizatorów festiwalu:
• „Kulinarnym – kluski ziemniaczane”, które wykonały nasze koleżanki Aleksandra Nosel i Anna Tesmer (kluski cieszyły się ogromnym powodzeniem na stole jurorskim),
• „Najciekawsze stoisko odzwierciedlające 150 lat tradycji Kół”.

gmina swiekatowo 9

fot. KGW Chwaszczyno / FB

Na ekspozycję złożyły się elementy:
– KGW w tradycji haftu kaszubskiego – piękne stroje kaszubskie stare i współczesne, serwety, bieżniki, igielniki itd.,
– KGW wielopokoleniowe i rodzinne – piękne fotografie pokoleniowe koła, uwieńczone wierszem „Łańcuch pokoleń”,
– KGW w historii działalności oraz mediach – kroniki koła, 4 wydane płyty CD z udziałem koła oraz foldery koła i kółka hafciarskiego,
– KGW w gospodarstwie domowym – eksponaty typowe dla domowego obrządku.

gmina swiekatowo 2

fot. KGW Chwaszczyno / FB

Tak rozbudowaną ekspozycję jurorzy nagrodzili I miejscem na Festiwalu Trzech Kultur.

gmina swiekatowo 11

fot. KGW Chwaszczyno / FB

KGW z Chwaszczyna poza udziałem w konkursach, również zaprezentowało swoje umiejętności na scenie. Grupa taneczna ROSA zatańczyła żywiołowy taniec bollywood’u Chica Chica. Zespół Wokalny KASZUBKI wystąpił z 30 min koncertem utworów kaszubskich oraz przybliżył widzom Kaszubskie Nuty. Grupa kabaretowa zaprezentowała wiecznie żywy skecz „Wakacje u babci”.

gmina swiekatowo 6

fot. KGW Chwaszczyno / FB

W trakcie trwania festiwalu panie z kółka hafciarskiego czuwały na naszym stoisku nad tym, aby uczestnicy imprezy mogli namacalnie spróbować technik nie tylko haftu kaszubskiego szkoły żukowskiej, ale również wyszywania metodą krzyżykową i szydełkową.

gmina swiekatowo 7

fot. KGW Chwaszczyno / FB

Udział w wydarzeniu okazał się sukcesem, a ogromna w tym zasługa zaangażowanych i pełnych energii członkiń KGW w Chwaszczynie.

gmina swiekatowo 10

fot. KGW Chwaszczyno / FB

 

Barbara Myszk-Herrmann / Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.