Gminna Orkiestra Dęta GOK Żukowo już 10 lat na scenie!

 

{module do-reklamy-intertekst|none}

Gratulacje, bukiety kwiatów i upominki – tego wszystkiego nie zabrakło podczas świętowania jubileuszu 10-lecia istnienia Gminnej Orkiestry Dętej GOK Żukowo, który odbył się w miniony piątek w hali widowiskowo-sportowej w Żukowie. Muzycy uczcili go koncertem, na którym zaprezentowali m.in. takie utwory jak: „Chattanooga Choo Choo” Harry Warrena, „What a wonderful world” Louisa Armstronga oraz tematy z seriali filmowych i wiele innych.

 

Przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, członkowie zaprzyjaźnionych zespołów, m.in. chóru „Harmonia” i Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bazuny”, a także dyrektor OKiS Wiesława Toczyńska złożyli orkiestrze najlepsze życzenia, a cała widownia odśpiewała „Sto lat”. Jubileusz zwieńczył występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Sierakowice”.

 

Historia orkiestry

 

22 sierpnia 2003 uchwałą Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Chwaszczynie została powołana Orkiestra Dęta przy OSP w Chwaszczynie. Głównymi pomysłodawcami byli druh Jan Samp oraz druh Marek Makurat. Sponsorami instrumentów zostali pan Jan Samp oraz państwo Teresa i Roman Walder oraz sołtys Gerard Barsowski z Radą Sołecką w Chwaszczynie.

 

Pierwszym kapelmistrzem orkiestry został Eugeniusz Raulin. Na spotkaniu opłatkowym w OSP w Chwaszczynie w grudniu 2003r. po raz pierwszy można było usłyszeć kilka kolęd w wykonaniu nowej orkiestry. Jesienią 2004 r. patronat nad orkiestrą objął Urząd Gminy Żukowo i zmieniła ona nazwę na „Gminna Orkiestra Dęta przy OSP Chwaszczynie”. W tym samym czasie powołano nowego kapelmistrza – mjra Marka Gissel. W połowie 2005 r., po oddelegowaniu przez Wojsko Polskie mjra Marka Gissela do pracy dla Ministerstwa Obrony Narodowej, Zastępca Burmistrza Gminy Żukowo – Tomasz Fopke zaproponował funkcję kapelmistrza ponownie Eugeniuszowi Raulin, a naukę gry na instrumentach dętych blaszanych Pawłowi Gruba, który kończył właśnie Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej w Gdańsku. Natomiast naukę gry na instrumentach dętych drewnianych powierzono Barbarze Pappelbaum (uczyła ona do końca 2007r.).

 

20 kwietnia 2006r. funkcję kapelmistrza przejął Paweł Gruba. W styczniu 2010r. Rada Miejska w Żukowie powołała do życia Gminny Ośrodek Kultury, który przejął finansowanie orkiestry i zmieniła ona nazwę na: „Gminna Orkiestra Dęta GOK Żukowo”. Repertuar wykonywany przez orkiestrę jest głównie aranżowany przez jej kapelmistrza Pawła Gruba. W swoich zasobach muzycy mają pieśni sakralne, utwory rozrywkowe, marsze, polki czy utwory klasyczne.

 

W październiku 2010r. orkiestra zdobyła Gminną Nagrodę Artystyczną „SUCOVIA” w kategorii Muzyka w konkursie organizowanym przez Gminę Żukowo. Na początku 2011 roku Gminna Orkiestra Dęta GOK Żukowo nagrała swoją pierwszą płytę z coverami utworów rozrywkowych. W 2011r. orkiestra zdobyła I miejsce na Pomorskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Lipuszu, a rok później drugą lokatę. W 2013 r. orkiestra otrzymała II wyróżnienie na I Kaszubsko-Kociewsko-Powiślańskim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Kolbudach.

 

Orkiestra jest jedną z grup artystycznych działających przy żukowskim OKiS-ie. Swoimi występami uświetnia uroczystości oraz imprezy o charakterze patriotycznym, religijnym i biesiadnym w gminie i poza jej granicami. Jej członkowie w większości pochodzą z Chwaszczyna i okolic. Obecnie orkiestra liczy 15 członków. W Chwaszczynie raz w roku uświetniają Msze Święte Kaszubskie i wiele uroczystości parafialnych.

 

Opracował: Karol Krefta

na podstawie:
www.kartuzy.info.pl
www.okis-zukowo.pl

fot. Longina Templin

 

Materiał telewizji TVT Teletronik na temat dziesięciolecia orkiestry:

tvt-teletronik

 

 

{module Autor-Karol-Krefta|none}{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.