Gmina planuje sprzedać 1,45 ha ziemi w Chwaszczynie za 28 zł za metr kwadratowy

 

 

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Żukowie zaplanowanej na wtorek (29.04.2014) radni będą głosować nad tym, czy sprzedać działkę za przedszkolem na Wiejskiej i niemalże 1,5 ha przy Sobiesława I obok żwirowni. Mieszkańców Chwaszczyna najbardziej bulwersuje sprawa sprzedaży działki tuż za przedszkolem. Czy za marginalne inwestycję gminy należy Chwaszczyno traktować jak niegrzeczne dziecko, które upomina się o swoje?

 

 

Działka położona tuż za przedszkolem od wielu lat była zaniedbywana, planowano wybudować na niej parking. Ale z perspektywy Żukowa nie dostrzeżono tej potrzeby. Za przedszkolem znajduje się działka w kształcie trapezu składająca się z dwóch działek geodezyjnych pierwsza o numerze 819 ma powierzchnię 1000 m2, druga, którą planuje sprzedać gmina o numerze geodezyjnym 820/2 ma powierzchnię 889 m2. Szacowana przez gminnych urzędników cena metra kwadratowego w tym rejonie wsi wynosi 275 zł/m co po sprzedaniu działki dałoby dochód gminie w wysokości 244.475 zł.

 

Kolejna z działek o numerze geodezyjnym 353/6 znajduje się tuż obok żwirowni w rejonie ulic Kopalniana, Żwirowa, Sobiesława I. Jej powierzchnia całkowita wynosi 1,4585 ha co przy szacunkach urzędników gminnych co do ceny metra kwadratowego w tym rejonie na poziomie 28,53 zł dało by gminnej kasie zaledwie 416.110,05 zł.

 

Ci z mieszkańców Chwaszczyna, którzy wiedzą już o tej sprawie są zbulwersowani. Od ponad pół roku przedszkole stoi puste, a za jego tyłami gmina planuje sprzedać działkę. Biblioteka mieści się w wynajętym pomieszczeniu na Dergaczewie. Głośno zapowiadany niemal 4 lata temu przez ówczesnego kandydata na burmistrza Jerzego Żurawicza posterunek policji w Chwaszczynie mógłby zostać ulokowany w przedszkolu po jego adaptacji, ale widać program wyborczy nie liczy się dla burmistrza.

 

Remiza OSP Chwaszczyno od wielu lat nie może doczekać się rozbudowy o sale dla stowarzyszeń i biblioteki oraz ewentualnego klubu wiejskiego. Tymczasem za plecami mieszkańców (nie przeprowadzono żadnego spotkania z mieszkańcami w tej sprawie) władze gminy postanawiają sprzedać działkę w bliskiej odległości od przedszkola. Działka ta mogłaby posłużyć w przyszłości choćby pod rozbudowę (posterunku policji, parking, sale dla stowarzyszeń lub wielu innym celom).

 

Jak ustaliła nasza redakcja komisja przetargowa wydała pozytywne opinie w sprawie sprzedaży działki 820/2 za przedszkolem oraz działki 353/6 obok żwirowni.

 

Nie dość, że inwestycje gminy w Chwaszczynie są na rażąco niskim poziomie to jeszcze włodarze gminy próbują przed wyborami wycisnąć z Chwaszczyna jeszcze więcej. Nie wystarczają dochody z podatku PIT, CIT, nieruchomości, środków transportowych, które nijak mają się do inwestycji w Chwaszczynie. Nie ma żadnych reguł, czy kryteriów w wydatkach inwestycyjnych gminy na poszczególne sołectwa. Nie liczy się liczba mieszkańców, liczba zakładów pracy, powierzchnia sołectwa, czy najważniejsze potrzeby mieszkańców. Nasze sołectwo powinno dostawać biorąc jedynie pod uwagę liczbę ludności około 3,2 mln zł rokrocznie na inwestycje, tymczasem w tym roku po raz pierwszy od 3 lat dostaliśmy więcej niż 1 mln zł, bo około 1,2 mln zł.

 

Dziwnym wydaję się również wystawianie nieruchomości na sprzedaż w okresie spowolnienia gospodarczego. Czy nie lepiej poczekać na „zakończenie kryzysu” i wzrost cen nieruchomości, aby jeśli już sprzedawać nasze mienie, czyli mieszkańców gminy i uzyskać w ten sposób większe środki? Chyba, że włodarze gminy święcie uwierzyli w słowa premiera Tuska, który ogłosił koniec kryzysu?

 

Wojciech Albecki

 

dzialki-819 820-2-chwaszczyno
Działka w kształcie trapezu składająca się z dwóch działek geodezyjnych pierwsza o numerze 819 – powierzchnia 1000 m2, druga nr 820/2 – powierzchnia 889 m2

 

dzialka-353-6-chwaszczyno
Działka o numerze geodezyjnym 353/6 znajduje się tuż obok żwirowni w rejonie ulic Kopalniana, Żwirowa, Sobiesława powierzchnia całkowita – 1,4585 ha

 

 

Wykaz nieruchomości gminnych możliwych do sprzedaży w Chwaszczynie:

Chwaszczyno – 2 działki nr 819, 820/2 powierzchnia 1.889 szacunkowa cena za metr kwadratowy 275,00 wartość 519.475,00

Chwaszczyno – działka nr 571/10 powierzchnia 8.717 szacunkowa cena za metr kwadratowy 100,00 wartość 871.700,00

Chwaszczyno – działka nr 353/6 powierzchnia 14.585 szacunkowa cena za metr kwadratowy 28,53 wartość 416.110,00

 

 

{gallery}dzialka-na-sprzedaz{/gallery}

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.