Globus Chwaszczyna – niebawem ruszy seryjna produkcja!

Dzięki oddolnej inicjatywie społeczników z Chwaszczyna niedługo powstanie globus naszej miejscowości. Odwzorowanie fizyczne terenu Chwaszczyna ma być lokalną pomocą naukową, elementem informacyjnym oraz reklamą wsi.

Dzięki inicjatywie społeczników z Chwaszczyna niebawem ruszy produkcja pierwszego w historii globusa Chwaszczyna. Jak wyjaśniają inicjatorzy – jest to odpowiedź na potrzebę zobrazowania rozrastania się i rozwoju Chwaszczyna w ostatnich latach.

– Żyjemy w małej, podmiejskiej miejscowości, która jest jednak bogata historycznie, kulturowo i rozrasta się infrastrukturalnie – wyjaśnia pani Beata z grupy pomysłodawców tego projektu. – Na przestrzeni kilkunastu lat sporo się działo i zmieniło w Chwaszczynie. Chcielibyśmy w sposób trochę naukowy, a trochę promocyjny, ukazać piękno naszej miejscowości – dodaje pan Maciej z ul. Miłej, inicjator przedsięwzięcia.

Ostatniego usystematyzowania wsi dokonali twórcy portalu Chwaszczyno.pl, którzy po kilkunastu latach wydali nową mapę Chwaszczyna z dokładnym rozkładem ulic i granic Chwaszczyna.

– Ostatni chwaszczyński projekt, którym była mapa, podsunęła mi pomysł. Na jednym ze spotkań rodzinnych przedstawiłem ideę globusa. Kilka dni później szwagier Przemek z Gdyni-Dąbrowej przygotował projekt topografii Chwaszczyna. Zaczęliśmy działać – powiedział pan Maciej.

mapa chwaszczyna wycinek

fot. Wycinek chwaszczyńskiej mapy przygotowany przez twórców portalu Chwaszczyno.pl

Chwaszczyno ma dość zróżnicowaną topografię. Tworzony globus miałby oddać całe ukształtowanie terenu (na wzór satelity z Google Maps). Zostaną na nim zaznaczone najwyższe i najniższe punkty. Umieszczone będą najważniejsze miejsca w Chwaszczynie, nazwy ulic, ścieżki rowerowe i inne.

– Można powiedzieć, że forma globusa to również wdrożenie w życie zasady „myśl globalnie, działaj lokalnie” – dodaje z uśmiechem pani Beata. – Ale tak na poważnie, to w tym rozwiązaniu rondo nadal pozostaje w centrum, ale bardziej widoczne są rubieże, zwłaszcza Czarne Błota, Rewerenda i tereny nad jeziorem Wysockim.

Sprawa została przedstawiona Radzie Sołeckiej z Chwaszczyna. Przedstawiciele naszej miejscowości wyrazili aprobatę dla tego projektu i zadeklarowali pomoc w zrealizowaniu zadania.

– Każdy głos jest dla nas ważny. Staramy się dbać o rzeczy najważniejsze w naszej miejscowości, jak drogi, kanalizacja, czy oświetlenie, ale nie możemy zapominać o innych sprawach, jak choćby promocja Chwaszczyna – mówi o projekcie radny gminy Żukowo Jacek Fopke.

– Nie mamy własnych środków na realizację tego projektu, ale cieszymy się, że następuje aktywizacja mieszkańców Chwaszczyna. Dlatego będziemy wsparciem w szukaniu sponsorów na produkcję chwaszczyńskiego globusa – dodaje sołtys Chwaszczyna Jolanta Wiercińska.

O wsparcie poproszono także Burmistrza Gminy Żukowo Wojciecha Kankowskiego. Włodarz Żukowa zaproponował, aby mieszkańcy poszczególnych ulic dołożyli swoją cegiełkę do tego projektu na zasadzie dokładania się do płyt yomb – mieszkańcy mogliby opłacić swoją drogę. Wtenczas gmina dołoży taką samą kwotę do obywatelskiego projektu. Zaproponowany system jest wynikiem tego, że gmina wspiera oddolne inicjatywy.

Jak powiedzieli nam pomysłodawcy, doszli już do wstępnego porozumienia z firmą, która zajęłaby się wyprodukowaniem takiego przedmiotu. Nie będzie to łatwe ze względu na formę globusa, ale przygotowany projekt przez pana Przemysława ma w pełni odwzorować to, co chcą przekazać inicjatorzy.

Do tej pory udało się zebrać ok. 40% kwoty, która pokryje koszty produkcji chwaszczyńskiego globusa.

– Zachęcamy także przedsiębiorców do wsparcia powyższego projektu. Historia pokazuje, że współpraca często bywa bardzo owocna. Liczymy na to, że globus Chwaszczyna będzie wspaniałym elementem promocyjnym – mówił członek Komitetu Mieszkańców Polna i Rewerenda.

Pomysłodawcy zakładają, że do końca marca uda się zebrać potrzebną kwotę na realizację tego zadania. Jeśli nie będzie żadnych opóźnień, już w drugiej połowie kwietnia zostanie zaplanowana dystrybucja globusa (docelowo trafi do każdego domu w Chwaszczynie, podobnie jak bezpłatna gazetka Chwaszczyno.pl). Zatem już po świętach Wielkanocy będzie można oglądać Chwaszczyno… z innej perspektywy.

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.