Gdzie jest chodnik z Chwaszczyna do Tuchomia?

 

Od wyborów samorządowych minęło ponad pół roku. Niezwykle pilną obecnie sprawą jest budowa chodnika wzdłuż DK 20 z Chwaszczyna do Tuchomia. O kwestię wykonania projektu chodnika z Chwaszczyna do Tuchomia zapytaliśmy burmistrza gminy Żukowo Wojciecha Kankowskiego.

 

Jakie działania podjął Pan od czasu rozpoczęcia urzędowania jako burmistrz gminy Żukowo, aby podjąć wykonanie projektu budowy chodnika wzdłuż DK 20 z Chwaszczyna do Tuchomia? Czy w w/w sprawie spotkał się Pan z przedstawicielami GDDKiA w Gdańsku?

 

Zarządcą drogi jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i to jest pewien problem, ponieważ gmina nie może wprost finansować zadań rządowych. Spotkałem się z dyrektorem GDDKiA oddział w Gdańsku panem Robertem Marszałkiem, aby sprawę budowy niezwykle ważnego ciągu z Tuchomia do Chwaszczyna ruszyć. GDDKiA nie ma tego zadania w planach inwestycyjnych na 2015 rok, ale dyrektor gdańskiego oddziału przyznał rację co do zasadności realizacji tego zadania.

 

Jakie otrzymał Pan sugestie od przedstawicieli GDDKiA, czy zapadły jakieś ustalenia?

 

Dyrektor zasugerował, aby znaleźć firmę lub kilka firm, które wykonałyby dokumentację chodnika i przekazały ją GDDKiA.

 

Dlaczego w budżecie do tej pory nie znalazły się środki na wykonanie projektu budowy chodnika? Podczas kampanii wyborczej była mowa o wolnych środkach z roku ubiegłego (2014), które będą dzielone na początku 2015 – to z nich miano wyasygnować kilkadziesiąt tysięcy złotych na wykonanie projektu?

 

Dodatkowe środki w budżecie gminy Żukowo zostały przeznaczone m.in. na zobowiązanie dotyczące projektu budowy chodnika przy drodze wojewódzkiej 218 Chwaszczyno-Osowa, gdzie gmina Żukowo w 2014 nie zrealizowała umowy. Teraz to realizujemy, to 40 tysięcy zł. Na dodatkowe zadania do Chwaszczyna przeznaczono ponad 300 tysięcy złotych.

 

Czy nie można wykonać projektu budowlanego chodnika wzdłuż DK 20 w ramach poprawy bezpieczeństwa mieszkańców gminy Żukowo poprzez połączenie dróg gminnych (ul. Wąskiej, Podleśnej, Leśnej, Szkolnej oraz Długiej i Banińskiej) ciągiem pieszym, lub ciągiem pieszo-rowerowym lub chodnikiem i ścieżką rowerową?

 

Bezpieczeństwo mieszkańców jest ważne ale moje działania muszą być zgodne z obowiązującym prawem. Z samorządami możemy zawierać porozumienia i wspierać je finansowo przy realizacji projektów, a także przy budowie chodników i dróg.

 

Dlaczego nie wykonał Pan do tej pory dokumentacji, skoro inne samorządy takie jak: Malbork, Wejherowo, Człuchów, Chojnice, […] współpracują z GDDKiA (zawierając porozumienia) na wykonanie różnego rodzaju dokumentacje na inwestycje (budowa chodników, przebudowa skrzyżowań), które poprawiają bezpieczeństwo swoich mieszkańców?

 

Dokumentację techniczną wykonuje się minimum 6 miesięcy, do tego pozwolenie na budowę, jeśli jest się gospodarzem terenu. Tu gospodarzem terenu nie jest gmina Żukowo, a GDDKiA.

 

Kiedy zostanie wykonana w/w dokumentacja?

 

Tak jak powiedziałem, w tym roku znajdę jakieś rozwiązanie.

 

Rozmawiał Wojciech Albecki

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.