Festyn w Dworku „Oleńka” zwieńczeniem dekanalnych obchodów ŚDM w Chwaszczynie

Obchody Światowych Dni Młodzieży w parafiach Archidiecezji Gdańskiej mają dziś kulminacyjny punkt. Jutro w Dworku „Oleńka” w Tuchomku na zakończenie kaszubskiej gościnności odbędzie się Festyn Ewangelizacyjny pod hasłem: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”.

W ramach przygotowań młodzieży do spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie goście z całego świata spędzają kilka dni w diecezjach całej Polski. Młodzież mieszka u ludzi dobrej woli, którzy dobrowolnie zdecydowali się gościć pielgrzymów.

W dekanacie Kielno punkt przyjęć pielgrzymów mieści się w parafii w Chwaszczynie. Dekanat Kielno przyjął ok. 160 pielgrzymów, z czego prawie 90 mieszka na terenie chwaszczyńskiej parafii. Większość z nich przyjechała z Ameryki Południowej. Wśród pielgrzymów, którzy odwiedzili Chwaszczyno, są reprezentanci Brazylii, Meksyku, Kolumbii i Ekwadoru.

sdm 21 2

fot. Dominika Klawikowska

Pielgrzymi zza oceanu mieszkają wśród parafian. Mają u nich nocleg, pożywienie, a także wspólnie spędzają czas, dzielą się informacjami o kulturze i codziennym życiu. Większość z nich mówi głównie w języku hiszpańskim albo portugalskim. Jednak obawy przed barierą językową szybko odeszły do lamusa, ponieważ część z nich rozumie choćby najprostsze zwroty w języku angielskim, a w dobie internetu wielu korzysta z popularnych translatorów.

Niektórzy poświęcili wiele pracy i czasu, aby się tutaj znaleźć – relacjonuje pan Tadek, który również gości uczestników ŚDM u siebie w domu – Victor i Diego przez 18 miesięcy na dwóch stoiskach sprzedawali owoce w czekoladzie. Ich niepełnosprawny kolega, który również tutaj przyjechał, pakował słodycze. Łącznie sprzedali 27 tys. cukierków. Dzięki tej pracy są dzisiaj z nami – dodaje pan Tadek.

Parafie, które przyjmują pielgrzymów z całego świata, zobowiązane są do zorganizowania czasu przybyłej młodzieży i przygotowania do centralnych obchodów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie z papieżem Franciszkiem.

sdm 19.07 4

fot. Dominika Klawikowska

Dekanat Kielno i parafia w Chwaszczynie przygotowały plan tygodnia, który został skorelowany z obchodami ŚDM w Archidiecezji Gdańskiej.

Już we wtorek 19 lipca grupa Brazylijczyków uczestniczyła w ognisku integracyjnym, gdzie poznała wolontariuszy i rodziny, z którymi współpracują i u których mieszkają.

W środę, czwartek i piątek pielgrzymi mieszkający na terenie dekanatu Kielno zwiedzali Kaszuby. Młodzież odwiedziła m.in. Żukowo, Kartuzy, Sianowo, Gdańsk i Wejherowo.

sdm 21 6

fot. Dominika Klawikowska

W czwartkowy wieczór o godz. 19:00 pielgrzymi modlili się podczas adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele w Chwaszczynie. Modlitwy były przygotowane w trzech językach. Zwieńczeniem nabożeństwa było wykonanie hymnu Światowych Dni Młodzieży pt. „Błogosławieni miłosierni” w języku polskim, hiszpańskim i portugalskim.

W czwartek i piątek pielgrzymi uczestniczyli w Mszach Świętych w parafii w Chwaszczynie. Piątkowa Eucharystia była odpustową z racji święta św. Marii Magdaleny, patronki chwaszczyńskiej parafii. Wieczorem młodzież wzięła udział w Drodze Krzyżowej ulicami Gdyni.

Sobota to część wspólna całej Archidiecezji Gdańskiej. Wszyscy uczestnicy ŚDM spotykają się na Placu Solidarności w Gdańsku, gdzie odmówią Litanię Narodów. Po marszu ulicami Gdańska i Mszy Świętej w Bazylice Mariackiej pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego będzie miał miejsce Festiwal Młodych.

W niedzielę pod hasłem III Przykazania Bożego: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” pielgrzymi będą uczestniczyć w Mszy Świętej o godz. 12:00 w kościele w Chwaszczynie. Następnie udadzą się na obiad do rodzin, u których mieszkają.

sdm 22 3

fot. Dominika Klawikowska

Między godziną 16:00 a 20:00 na terenie Dworku „Oleńka” w Tuchomku odbędzie się Festyn Ewangelizacyjny, na który zaproszona jest cała parafia. Wśród uczestników imprezy będą pielgrzymi i rodziny, u których mieszka młodzież.

Podczas festynu wystąpią zespoły związane z parafią w Chwaszczynie w ramach wspólnej integracji. Na scenie zobaczymy m.in. scholkę parafialną im. św. Marii Magdaleny, zespół młodzieżowy Elishama oraz chór „Strzelenka” z Tuchomia i Zespół Wokalny „Kaszubki” z Chwaszczyna. Jednym z punktów programu festynu są również występy uczestników ŚDM.

Festyn Ewangelizacyjny zakończy się wspólną modlitwą parafian i błogosławieństwem.

 

 {gallery}sdm-chwaszczyno{/gallery}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.