„Festyn rycerski – bądź wzorem postępowania” w Kartuzach

31 lipca 2016 nasza fundacja (Fundacja Pomorskie Centrum Pomocy Alkoholikom i ich Rodzinom w Kartuzach) będzie organizatorem festynu pt. „Festyn rycerski – bądź wzorem postępowania” w Kartuzach, który jest dofinansowany przez Powiat Kartuski.

W programie przewidziano m.in.:
1. Pokaz walk rycerskich XV w. – Rycerze będą pokazywać walki różnymi rodzajami broni (miecze, miecze i tarcze, topory i tarcze, kiścienie i tarcze, włócznie).
2. Pokaz ubierania w zbroję – omówienie rycerskiego uzbrojenia i rynsztunku na przykładzie kilku ochotników z publiczności, których ubieramy w prezentowane zbroje.
3. Pasowanie na rycerza – omówienie ceremonii pasowania (ochotnicy mogą wziąć udział), możliwość wydania certyfikatów rycerza dla uczestników.
4. Prezentację drabiny feudalnej – omówienie strojów, codziennego życia, różnych warstw społecznych. Uczestnicy będą mogli przymierzyć stroje (strój szlachecki/rycerski, mieszczański, chłopski, zakonny w wersji dla dzieci i dorosłych, królewski).
5. Zbrojownię – na stanowisku tym uczestnicy zapoznają się z średniowieczną bronią, zbroją, różnymi rodzajami tarcz, będą mieli także możliwość porozmawiać z rycerzem i przymierzyć niektóre elementy zbroi.
6. Wystawkę strojów dawnych – stanowisko to umożliwi odwiedzającym poznanie dawnych strojów (męskich i kobiecych), uczestnicy będą mieli możliwość założenia prezentowanych ubiorów i zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.
7. Kaligrafia – stanowisko pozwoli osobom odwiedzającym zapoznać się ze sposobem ozdobnego pisania poszczególnych liter, każdy uczestnik będzie mógł własnoręcznie wykaligrafować napis według reguł średniowiecznej sztuki piśmienniczej.
8. Stanowisko kata – na stanowisku tym uczestnicy będą mogli porozmawiać z katem o średniowiecznych karach, a także zapoznać się z podstawowymi narzędziami tortur. Widzowie będą mogli się zakuć się w dyby i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ponadto będą stoiska handlowe wpisujące się w tematykę festynu (np. ser kozi, rzeźbiarstwo, malarstwo itp.)

festyn rycerski calosc

 

Z poważaniem
Magdalena Borkowska
tel.: 539 001 600

Pełnomocnik
Prezesa Zarządu Fundacji Karola Słabek

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.