Dzień Jedności Kaszubów w Żukowie – jednoczesna gra na akordeonach

W sobotę 23 marca w Żukowie odbył się po raz XVI Dzień Jedności Kaszubów. Z tej okazji organizowane jest bicie rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. W tym roku zagrało 327 akordeonistów.

Choć do pobicia rekordu zabrakło w żukowskim gimnazjum 46 osób wydarzenie należy zaliczyć do udanych. Liczne grono oglądających świadczyło o dobrej promocji wydarzenia. Już od 16 lat Paweł A. Nowak z Sulęczyna z okazji pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach organizuje imprezę, której kulminacyjnym punktem jest jednoczesna gra na akordeonach.

W 2016 roku w Bojanie zagrało 372 akordeonistów, co jest dotychczasowym rekordem.W przyszłym roku, wedle zapowiedzi impreza ma zostać zorganizowana w Pucku – odbędzie się ona w  przypadający weekend w okolicy św. Józefa, czyli około 19 marca.

W tym roku nietypowo zjazd został zorganizowany w sobotę – zawsze zjazdy odbywały się w niedzielę. Ta data jest wybrana z tego względu, że po raz pierwszy w dokumencie pisanym pojawia się nazwa Kaszuby. Nazwa ta widnieje w bulli papieża Grzegorza IX w której to potwierdza nadanie na rzecz zakonu Joannitów ziem przez księcia Kaszub Bogusława I. Bulla datowana jest na 19 marca 1238 roku.

 

 

 

DSC 0194DSC 0194DSC 0194DSC 0194DSC 0194DSC 0194

Wojciech Albecki

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.